SŁUCHAJ ONLINE
MENU

„Plac zabaw” Bartosza Kowalskiego – przerażający obraz dzieciństwa naznaczonego złem

fot. Pexels

„Plac zabaw”, nagrodzony na Warsaw Film Festiwal i w San Sebastián film Bartosza Kowalskiego to krytyka instytucji szkoły i rodziny, która przez wypaczenia i patologie wyzwala w dzieciach najgorsze instynkty.

Film jest refleksją nad tym, że nie powinniśmy nigdy dopuścić do tego, aby zło doszło do głosu i pokonało dziecięcą niewinność. W “Placu zabaw” nie znajdziemy oczywistych odpowiedzi. Reżyser pokazuje, że każda historia jest indywidualna, każde działanie ma inną przyczynę, a prawda jest mniej niż nieoczywista.

Prawdziwa historia

„Plac zabaw”, nagrodzony na Warsaw Film Festiwal i w San Sebastián film Bartosza Kowalskiego to przeniesiona do polskich realiów historia, która zdarzyła się naprawdę. W 1993 roku w Walton nieopodal Liverpoolu dwóch dziesięciolatków porwało i zamordowało dwuletniego wówczas Jamesa Bulgera. – Ten temat sam znalazł mnie – powiedział reżyser, dodając, że historia poruszyła go na tyle, że nie potrafił obok niej przejść obojętnie. – Dokumentowanie zaburzeń zachowań młodych ludzi stało się dla mnie niezwykle istotne – wyjaśnił.

Dorosłe potwory wychowują małe potwory

Film wprowadza nas w świat polskiego nastolatka. Kończy się rok szkolny, widzimy historię odsłanianą w trzech obrazach, zatytułowanych imionami bohaterów – Gabrysi, Szymka i Czarka. Jest krytyką instytucji szkoły i rodziny, która przez wypaczenia i patologie wyzwala w dzieciach najgorsze instynkty. – Pod wieloma względami ten film był ryzykownym przedsięwzięciem – powiedział reżyser na antenie Radia Dla Ciebie, mając na myśli nie tylko delikatną tematykę obrazu, ale i młodych aktorów, którzy grając w filmie tak dramatycznym, musieli być pod stałą opieką psychologów i animatorów. – To wszystko, aby pomóc im odreagować w trakcie zdjęć, ale i po ich zakończeniu – dodał.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone