SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

Obowiązek szczepień dla niektórych zawodów? Rząd to rozważa

fot. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, CC BY 3.0 , via Wikimedia Commons

Rząd poważniej rozważa wprowadzenie obowiązkowych szczepień wśród niektórych grup zawodowych – poinformował na naszej antenie prof. Norbert Maliszewski, szef rządowego Centrum Analiz. Powodem jest nowy wariant koronawirusa – Omikron. Mutacja jest bardziej zaraźliwa, na razie nie wykryto jej w naszym kraju.

Jeżeli chodzi o lekarzy, to poziom wyszczepienia to jest około 92 procent. Jeżeli chodzi o wojsko, to jest 87. Nauczyciele około 80 procent. Wydaje się, że to jest bardzo wysoki poziom i jeżeli chodzi o Deltę, to nie byłoby takiej potrzeby, żeby dodatkowo komplikować sytuację i wprowadzać obowiązek – mówił prof. Norbert Maliszewski.

Właśnie osiągamy szczyt fali pandemii, podczas świąt będziemy mieli spadki zakażeń – dodał Maliszewski. – Ale to też ta fala, w związku z tym, że nie było takich restrykcji, jak podczas drugiej fali, więc te spadki będą wolniejsze. Pamiętajmy, że nawet jak będą spadki, to będą wciąż duże liczby zgonów. Ta liczba zgonów jest przesunięta w czasie. Jeśli teraz mamy szczyt, to za dwa tygodnie będziemy mieli większą liczbę zgonów – tłumaczył.

Ostatniej doby w Polsce potwierdzono 26 965 nowych zakażeń. Zmarło 470 osób.

Dodatki inflacyjne w marcu

Prof. Norbert Maliszewski zapowiedział w RDC także, że dodatki inflacyjne będą trafiały na konta bankowe pod koniec marca. To jeden z elementów tarczy antyinflacyjnej. Wysokość dodatku będzie wypłacana według kryterium dochodowego, wyniesie on od 400 do 1000 złotych, w zależności od wielkości gospodarstwa domowego.

Co istotne, o taki dodatek trzeba będzie zawnioskować – wskazał Maliszewski. – Do gminy, do takich miejsc, które powiedzmy byłyby płacone dodatki energetyczne wcześniej. One powinny zacząć trafiać na konto pod koniec pierwszego kwartału, jeśli chodzi o pierwszą ratę i pod koniec trzeciego kwartału, jeśli chodzi o drugą ratę – wyjaśnił.

Tarcza antyinflacyjna przewiduje także obniżkę VAT-u na prąd i gaz, a także obniżkę akcyzy na paliwo. Pierwsze efekty na stacjach mamy odczuć przed świętami, litr paliwa ma być tańszy o 20-30 groszy.

Posłuchaj całej rozmowy:

Polityka w południe: Norbert Maliszewski

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone