SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Raport KPMG: najwięcej polskich milionerów mieszka na Mazowszu

fot. Pixabay

Największa liczba bardzo bogatych Polaków mieszka w województwie mazowieckim. Z raportu KPMG wynika, że powyżej miliona złotych zarobiło na Mazowszu około sześciu tysięcy podatników. Wraz ze wzrostem bogactwa rozwija się też rynek dóbr luksusowych.

Według autorów raportu największa liczba bardzo bogatych Polaków zamieszkuje województwa mazowieckie, wielkopolskie i śląskie. W 2017 r. na Mazowszu powyżej 1 mln zł zarobiło blisko 6 tys. podatników. Dochody powyżej 50 tys. zł uzyskiwało ponad 12 tys. mieszkańców województwa, a blisko 56 tys. osób zarobiło powyżej 20 tys. zł brutto miesięcznie.

Jednocześnie o 15 proc. w stosunku do zeszłego roku wzrosła liczba dobrze zarabiających Polaków. Takie kryterium spełniają osoby uzyskujące miesięczny dochód powyżej 7,1 tys. zł brutto.

Dobra luksusowe

KPMG podkreśla, że wraz ze wzrostem bogactwa rozwija się też rynek dóbr luksusowych. Największym segmentem rynku pozostają samochody marek premium oraz luksusowe. Stanowiły one 13,5 proc. rejestracji wszystkich samochodów osobowych w pierwszych trzech kwartałach tego roku.

Drugi w kolejności jest segment luksusowej odzieży i akcesoriów. Jego wartość szacowana jest na prawie 2,9 mld zł, co oznacza wzrost o 7,2 proc. w stosunku do 2017 roku. Jednak luksusowa odzież i akcesoria stanowi zaledwie 7 proc. całego rynku odzieży w Polsce – czyli trzykrotnie mniej niż luksusowa odzież we Włoszech lub Francji. Szybko rozwijającymi się segmentami rynku dóbr luksusowych są też m.in. luksusowe alkohole czy kosmetyki i perfumy.

Według KPMG rynek dóbr luksusowych osiągnie w tym roku poziom prawie 24 mld złotych.

62 tys. milionerów

Tymczasem w 2018 roku liczba Polaków zaliczających się do kategorii HNWI wzrosła o 4,6 tys. osób i wynosi obecnie blisko 62 tys. Kategoria HNWI (ang. high net worth individuals) oznacza grupę najbogatszych osób, posiadających majątek netto przekraczający milion dolarów.

Jak podkreśla Andrzej Marczak, partner w KPMG w Polsce, na tle innych europejskich krajów jest to niewielki, bo wynoszący zaledwie 0,16 proc. odsetek. Wyprzedza nas siedemnaście innych krajów. Na podium znajdują się Wielka Brytania, Niemcy i Francja.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone