SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Najnowocześniejsza porodówka w kraju w międzyleskim szpitalu

Międzyleski Szpital Specjalistyczny w Warszawie/fot. www.mssw.pl

W Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym oddano do użytku najnowocześniejszy w Polsce oddział położniczy oraz oddział noworodkowy wraz z intensywną terapią noworodka. Na realizację całej inwestycji samorząd województwa mazowieckiego przeznaczy blisko 27 mln zł.

Zakończył się gruntowny remont oddziału noworodkowego wraz z intensywną terapią noworodka oraz części położniczej oddziału ginekologiczno-położniczego w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym. W skład oddziału położniczego wchodzi część porodowa z salą operacyjną. Dzięki modernizacji są to dziś najnowocześniejsze oddziały w Polsce. Ostatnim elementem inwestycji jest trwający jeszcze remont części ginekologicznej.

– Poród to olbrzymie wyzwanie dla każdej kobiety. Dzięki prowadzonym przez nas inwestycjom młode mamy nie tylko otrzymują specjalistyczną pomoc, ale przede wszystkim mogą ten czas spędzić w komfortowych i bezpiecznych warunkach zarówno dla nich, jak i ich nowo narodzonych dzieci – mówił w poniedziałek w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym marszałek Adam Struzik.

Zaznaczał, że inwestycja w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym to element prowadzonej przez samorząd województwa mazowieckiego polityki prorodzinnej, która zmienia oblicze mazowieckiej ginekologii.

„XXI wiek w zakresie porodów”

 – Ta inwestycja wprowadziła szpital w XXI wiek w zakresie porodów – mówił dyrektor placówki Jarosław Rosłon. – Oddział został wyposażony we wszystkie najnowocześniejsze rozwiązania techniczne oraz takie mające na celu zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa rodzącym kobietom. Dzięki temu możemy przyjmować wszystkie pacjentki łącznie z patologiami ciąży – wyjaśnił. Zaznaczał, że inwestycja ta pozwoliła także na przywrócenie porodów rodzinnych w szpitalu.

Połączenie tych wszystkich trzech elementów, czyli podejście personelu, pozytywny odbiór tego personelu przez pacjentki plus bardzo wysoki komfort plus pełne bezpieczeństwo z uwagi na zastosowanie najnowocześniejszych technologii spowoduje, że będziemy jeszcze lepiej postrzegani na tym rynku i będziemy najlepsi w tym zakresie – dodał dyrektor szpitala.

Jest bardziej komfortowo i dla pacjentek i dla personelu – podkreślała kierowniczka oddziału ginekologicznego Ewa Barcz. – Warunki socjalne dla pacjentek są z XXI wieku. Niektórzy mówią, że to nie Europa, tylko Dubaj, więc tego się trzymajmy. Mamy znakomite wyposażenie, które pozwala dbać o bezpieczeństwo zarówno kobiet w ciąży, rodzących, jak i noworodków. Są to wysokiej klasy systemy monitorowania – mówiła.

Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego, podkreślała, że międzyleski szpital przyjmuje do porodu pacjentki nie tylko ze stolicy, ale także okolicznych powiatów i wyraziła jednocześnie nadzieję, że po remoncie przyciągnie również osoby z pozostałych części województwa. – Myślę, że efekt przeprowadzonych prac pozytywnie zaskakuje. Powstały przytulne sale, w których pacjentki mogą czuć się jak w domu. To zupełnie nowa jakość usług – mówiła Lanc.

Remont w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym obejmuje zlokalizowane na IV piętrze budynku C oddziały ginekologiczno-położniczy i neonatologiczny oraz część pomieszczeń oddziału okulistyki. Dotychczasowe sale porodowe zmieniły się nie do poznania. Są nowoczesne, przyjazne i w pełni wyposażone.

Jednoosobowe sale porodowe zostały wyposażone w nowoczesny sprzęt medyczny, który zapewni pacjentkom wygodę w każdej fazie porodu. Poza łóżkiem, znajdują się w nich również piłki i worki sako. Ponadto każdy pokój ma własną łazienkę. Jest też przestrzeń dla osoby towarzyszącej. Oprócz łóżek i łóżeczek dla noworodków, pacjentki mają do dyspozycji wygodne fotele, stoliczek nocny i lampkę nocną.

Najbardziej skomplikowane przypadki

Oddział ginekologiczno-położniczy międzyleskiego szpitala jest referencyjną w skali kraju placówką, która obejmuje specjalistyczną opieką pacjentki z całej Polski, przyjmując i operując najtrudniejsze i najbardziej skomplikowane przypadki. Dlatego jednym z elementów prowadzonej modernizacji jest zakup specjalistycznego sprzętu, w tym m.in. stanowiska do resuscytacji noworodka, aparatów USG, kardiomonitorów i systemów nadzoru okołoporodowego, respiratorów, defibrylatorów, łóżek porodowych i foteli ginekologicznych, a także inkubatorów czy aparatów do wentylacji nieinwazyjnej.

Ponadto, w niezbędny sprzęt wyposażona została także sala do histeroskopii – wykonywanej m.in. w diagnostyce i leczeniu niepłodności, nawracających poronień oraz nieprawidłowości i schorzeń w obrębie macicy.

Według danych z Urzędu Statystycznego, w ubiegłym roku na Mazowszu urodziło się ponad 56,7 tys. dzieci, z czego ponad 20,6 tys. w Warszawie. Władze Mazowsza szacują, że dzięki przeprowadzonej modernizacji, w szpitalu międzyleskim będzie mogło odbywać się do 2 tys. porodów rocznie.

W ciągu ostatnich pięciu lat na modernizacje i doposażenie oddziałów ginekologiczno-położniczych samorząd województwa mazowieckiego przeznaczył blisko 60 mln zł. Poza szpitalem w Międzylesiu, wsparcie objęło szpital bródnowski oraz szpitale wojewódzkie w Siedlcach, Płocku i w Ostrołęce.

Czytaj też:

Radary na moście Poniatowskiego w Warszawie nadal nieczynne

Fala upałów na Mazowszu. Nawet 30 stopni C. pod koniec tygodnia

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone