SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Kolejne szpitale na Mazowszu wygaszają oddziały covidowe

Koronawirus na Mazowszu/fot. PAP/EPA/MOHAMED MESSARA

W szpitalach na Mazowszu zmniejsza się liczba chorych na COVID-19. Według danych na wtorek, w placówkach w regionie zajęte są 1873 łóżka covidowe, czyli prawie 1000 mniej niż tydzień wcześniej. Dyrektorzy decydują się wygaszanie oddziałów, w których leczeni byli pacjenci z koronawirusem. Tak jest m.in. w Radomiu, Płocku czy Mławie.

KORONAWIRUS NA MAZOWSZU. ZOBACZ MAPĘ ZAKAŻEŃ

ZOBACZ MAPĘ PUNKTÓW SZCZEPIEŃ PRZECIW COVID-19 NA MAZOWSZU

O 300 ma zmniejszyć się baza łózek covidowych w regionie radomskim – informują służby wojewody mazowieckiego. Decyzja podyktowana jest spadkiem liczby zakażeń koronawirusem. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie resort zdrowia. Na razie jest zgoda na powrót do normalnej pracy od 17 maja sześciu oddziałów Radomskiego Szpitala Specjalistycznego – to anestezjologia i intensywna terapia, neurologia, urologia, chirurgia ogólna i naczyniowa oraz oddział ortopedyczno-urazowy.

Do dyspozycji pacjentów z COVID-19 pozostanie 126 miejsc: 100 w szpitalu tymczasowym, w tym 20 na OIOM-ie, oraz 26 na oddziale obserwacyjno-zakaźnym przy Tochermana. Z kolei Mazowiecki Szpital Specjalistyczny na Józefowie wystąpił o zmniejszenie liczby łóżek covidowych o 56. Pozostałoby tu więc 40 miejsc. Tym samym do normalnej pracy wróciłaby chirurgia ogólna – nie wiadomo od kiedy.

Oprócz Radomia, liczbę łóżek covidowych o blisko 90 zmniejszono już w szpitalach w Lipsku i Nowym Mieście. Na decyzję wojewody czekają jeszcze Kozienice oraz Iłża. W sumie na Mazowszu zostało odmrożonych już zostało ponad 1800 łózek covidowych. W planach jest 2500.

Widać, że będziemy dalej postępować. Nie tylko liczby dotyczące zakażeń poszły w dół, ale także liczba osób, które wymagają hospitalizacji z powodu COVID-19 bardzo gwałtownie spadamówił wojewoda Konstanty Radziwiłł na antenie Radia dla Ciebie.

Minionej doby na Mazowszu potwierdzono 389 nowych zakażeń SARS-CoV-2. To o 311 mniej niż dwa tygodnie wcześniej. Więcej TUTAJ.

Bez łóżek dla zakażonych w szpitalu w Płocku

Marek Stawicki, wiceprezes niepublicznego Płockiego Zakładu Opieki Zdrowotnej, którego częścią jest Szpital Świętej Trójcy, poinformował w poniedziałek, że placówka ta, w związku z likwidacją oddziału covidowego, planuje jeszcze w tym tygodniu wznowienie działalności oddziałów internistycznego i pediatrycznego. „Zarząd spółki Płockiego Zakładu Opieki Zdrowotnej uprzejmie informuje, iż zgodnie z decyzją Ministra Zdrowia, tymczasowy oddział COVID-19 w Płockim Zakładzie Opieki Zdrowotnej został zlikwidowany”– oznajmił w poniedziałkowym komunikacie płocki Szpital Świętej Trójcy.

Otrzymaliśmy decyzję Ministra Zdrowia wygaszającą tymczasowy oddział covidowy w naszym szpitalu. Dzisiaj mamy jeszcze dziewięciu pacjentów. Wraz z wypisywaniem ich do domu, oczywiście w przypadkach negatywnych wyników testów covidowych, zaczynamy przekształcanie oddziału covidowego ponownie w oddział internistyczny, a w następnej kolejności w oddział pediatryczny – powiedział w poniedziałek wiceprezes PZOZ.

Jak dodał Stawicki, oddział internistyczny w płockim Szpitalu Świętej Trójcy powinien wznowić funkcjonowanie w środę, a oddział pediatryczny do końca tego tygodnia. Wyjaśnił przy tym, że otrzymany z Agencji Rezerw Materiałowych w związku z czasowym utworzeniem oddziały covidowego sprzęt medyczny, respiratory i kardiomonitory, pozostał w tej placówce.

Na razie nie mamy żadnych oficjalnych informacji, na ile możemy z tego sprzętu korzystać. Ponieważ nikt nie powiedział, że nie wolno, to korzystamy z niego również w pracy standardowych oddziałów szpitala, o ile to przydatne – oświadczył wiceprezes PZOZ. Zaznaczył, iż gdyby w przyszłości okazało się konieczne ponowne utworzenie oddziału covidowego w płockim Szpitalu Świętej Trójcy, a specjalistyczny sprzęt pozostałby w dyspozycji placówki, to natychmiast będzie on wdrożony do funkcjonowania zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem.

W Płocku chorych na COVID-19 leczy też publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony, którego oddziałem jest szpital tymczasowy, wybudowany przez PKN Orlen i przekazany placówce – WSzZ ma obecnie 39 łóżek covidowych, w tym 11 intensywnej terapii, na oddziałach zakaźnym i OIOM, natomiast szpital tymczasowy posiada 67 łóżek dla pacjentów tej grupy, w tym 7 łóżek intensywnej terapii. W poniedziałek rano było tam hospitalizowanych łącznie 44 pacjentów covidowych.

Pierwszy oddział dla niezakażonych w miejskim szpitalu w Siedlcach

Także Szpital miejski w Siedlcach zapowiedział otwarcie w ciągu tygodnia pierwszego oddziału dla pacjentów niecovidowych. Będzie to chirurgia. – Otwieramy się 10 maja, ale przez tydzień potrwają przygotowania – mówił dyrektor SP ZOZu, Mirosław Leśkowicz. – Rozpoczniemy od gruntownego czyszczenia, od sprzątania i dezynfekcji wszystkich pomieszczeń. Sama dekontaminacja to też jest proces, który wymaga uwolnienia pomieszczeń, czasowego braku kontaktu z tymi pomieszczeniami – tłumaczył.

Będzie praca po stronie pań rejestratorek, polegająca na dzwonieniu do pacjentów, którzy zostali zdjęci z terminów przyjęć i ustalenie nowego harmonogramu. Długo potrwa, zanim unormujemy stan przyjęć bieżących – mówił Leśkowicz.

Chorzy na koronawirusa będą przeniesieni na inne oddziały lub wypisani do domu. W szpitalu miejskim w Siedlcach  w kolejce na zabiegi na chirurgii czeka około 200 osób.

Mława

Szpital Miejski w Mławie od wtorku nie ma miejsc dla chorych na COVID-19. Na prośbę dyrekcji zostały one zlikwidowane. Mamy jedynie dwa łóżka dla osób z podejrzeniem zachorowania, tzw. obserwacyjne – mówi nam Waldemar Rybak, dyrektor lecznicy. – Jest tak mało pacjentów, że utrzymywanie łóżek jest nieuzasadnione – podkreśla.

Dyrekcja szpitala chce uruchomić nowy specjalny oddział dla osób z powikłaniami po COVID-19. Na razie jednak żadne decyzje w tej sprawie nie zapadły.

Jak podał we wtorek po południu Mazowiecki Urząd Wojewódzki, w szpitalach w regionie jest 4718 łóżek covidowych, z których 1873 są zajęte. Dla pacjentów z COVID-19 przeznaczonych jest również 527 respiratorów – 307 jest w użyciu.

Czytaj też:

Rehabilitacja pocovidowa na Mazowszu w 11 placówkach

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone