SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Radni PiS kontrolują ratusz i ZTM po wypadkach miejskich autobusów

Urząd Miasta Stołecznego Warszawy/fot. Wikimedia Commons

Posłowie i radni Prawa i Sprawiedliwości oczekują wyjaśnień ze strony stołecznego ratusza i prezydenta miasta Rafała Trzaskowskiego po kolejnym wypadku z udziałem miejskiego autobusu. W środę przeprowadzają kontrolę w Urzędzie m.st. Warszawy, a także w Zarządzie Transportu Miejskiego.

Sebastian Kaleta na konferencji prasowej pod warszawskim ratuszem zwrócił uwagę, że drugi raz w krótkim odstępie czasu dochodzi w stolicy do niebezpiecznego zdarzenia z udziałem miejskiego autobusu.

Dwa wypadki kierowców tego samego przewoźnika

Do pierwszego wypadku, w którym zginęła pasażerka, a ok. 20 osób odniosło obrażenia, doszło 25 czerwca na moście Grota-Roweckiego. Kierowca autobusu był pod wpływem amfetaminy. Drugi wypadek autobusu miał miejsce we wtorek na Bielanach. Ranna została jedna z pasażerek. Jak poinformowała policja, test na narkotyki wykazał w organizmie kierowcy obecność środków odurzających. Obaj kierowcy pracowali dla firmy Arriva.

Kaleta zapowiedział w związku z tymi zdarzeniami przeprowadzenie w środę kontroli w ratuszu i w Zarządzie Transportu Miejskiego. Wyraził oczekiwanie, że Trzaskowski wyjaśni – podczas wideokonferencji bądź też za pośrednictwem swoich współpracowników – jakie działania ze strony miasta podjęto po pierwszym wypadku.

Według wiceministra, Trzaskowski jeżdżąc po Polsce w celach kampanijnych, zostawia Warszawę samą sobie. – Mamy kolejną sytuację kryzysową i w ramach kontroli musimy w końcu się dowiedzieć, bo pytamy o to od dłuższego czasu, jakie są warunki umów z prywatnymi przewoźnikami – powiedział.

Poseł Lisiecki mówił z kolei, że z umowy z Arrivą wynika, że miasto miało prawo kontrolować pracowników firm w zakresie alkoholu czy narkotyków. – Chcemy się dowiedzieć, jak te procedury były wdrażane. Czy rzeczywiście ZTM korzystał z tego prawa – wyjaśnił.

Zarzuty w kierunku prezydenta Rafała Trzaskowskiego

Posłanka Agnieszka Soin wskazywała, że Warszawa w organizacji transportu publicznego powinna postawić na bezpieczeństwo, a nie na pozorne oszczędności, które stosuje Trzaskowski. – Apelujemy do pana Rafała Trzaskowskiego, żeby nie oszczędzał na bezpieczeństwie Polaków – podkreśliła.

Do ratusza udali się m.in. wiceminister rozwoju, radna Olga Semeniuk, poseł Rafał Bochenek, a także radni Alicja Żebrowska, Filip Frąckowiak i Maciej Binkowski.

Na Twitterze Frąckowiak napisał, że wiceprezydent Renata Kaznowska przedstawicielom PiS przekazała, że Rafał Trzaskowski jest na urlopie. – Czyli nie wrócił z urlopu w związku z wypadkiem autobusu w Warszawie – dodał.

Po wtorkowym wypadku rzeczniczka stołecznego ratusza Karolina Gałecka poinformowała, że w związku z decyzją o czasowym zawieszeniu umowy z Arrivą, autobusy tego przewoźnika nie wyjadą do odwołania na stołeczne drogi.

Rzeczniczka podkreśla ponadto, że w przypadku podejrzenia, że kierowca jest pod wpływem środków psychoaktywnych, miasto ma prawo wezwać policję, która jako jedyna posiada atestowane narkotesty. – Zgodnie z prawem my nie możemy ich przeprowadzać. O taką zmianę apelujemy do premiera – napisała na Twitterze.

Czytaj też: Wypadek autobusu w Warszawie. Po zawieszeniu umowy z Arrivą, na ulicach 80 pojazdów mniej

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone