SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

KAS: w przesyłkach m.in. głowa krokodyla czy kapelusz z jego skóry

fot. KAS

Kapelusz ze skóry krokodyla czy nawet spreparowaną głowę tego gada znaleźli ostatnio funkcjonariusze mazowieckiej Krajowej Administracji Skarbowej w skontrolowanych przesyłkach. Handel tymi elementami narusza konwencję CITES chroniącą dziko żyjące zwierzęta – przypomina rzeczniczka KAS Justyna Pasieczyńska.

Funkcjonariusze Oddziału Celnego i Pocztowego w Warszawie skontrolowali dwie przesyłki: jedną z USA, drugą z Polski. To, co znaleźli w środku bardzo ich zaskoczyło. W przesyłkach była spreparowana głowa krokodyla oraz kapelusz wykonany ze skóry krokodyla i ozdobiony jego zębami.

Według deklaracji dołączonych do przesyłek przeznaczonych dla odbiorców indywidualnych, paczki miały zawierać artykuły reklamowe i zabawki – powiedziała rzeczniczka Justyna Pasieczyńska.

– Z kolei w przesyłce z Ukrainy znaleziono również objęty konwencją kawior z jesiotra. Został przejęty z powodu braku wymaganych dokumentów i oznaczeń na opakowaniach – dodała.

Nawet pięć lat więzienia

Za przestępstwa, które naruszają konwencję, może grozić kara grzywny, przepadek zatrzymanych okazów, a nawet kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Równie często w przesyłkach pocztowych, funkcjonariusze mazowieckiej Służby Celno-Skarbowej ujawniają niedozwolone ilości wyrobów akcyzowych bez oznaczeń producenta oraz bez polskich znaków akcyzy.

Prawie 9 kg tytoniu znajdowało się w dwóch przesyłkach wysyłanych do Wielkiej Brytanii, chociaż i w tym przypadku miały to być artykuły reklamowe – wskazała Justyna Pasieczyńska. – Naszych funkcjonariuszy skutecznie wspierają podczas kontroli przesyłek psy służbowe wyszkolone do wykrywania m.in. wyrobów tytoniowych i środków narkotycznych. Dzięki psom, ujawniamy nawet skrzętnie ukryte papierosy, tytoń i nie tylko – dodała.

Czytaj też:

Płock. Miał porwać z parkingu psa. Grożą mu trzy lata więzienia

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone