SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Ig Noble rozdane: szczury w spodniach, mieszkanie w borsuczej norze i życie wśród kóz

fot. Pixabay

W dziedzinie chemii Ig Nobla otrzymał niemiecki koncern samochodowy Volkswagen za „rozwiązanie problemu nadmiernej emisji spalin”. – Zwycięzca nie mógł lub nie chciał być dzisiaj z nami – stwierdził prowadzący ceremonię Marc Abrahams.

Antynoble czyli humorystyczne odpowiedniki Nagród Nobla przyznawane są za osiągnięcia naukowe, które bawią, a jednak skłaniają do myślenia. Nagradzane prace mają faktyczną wartość naukową, służą popularyzowaniu pracy naukowca. Czasem, jak w tym roku, nagrody mają również ironiczny charakter. W dziedzinie chemii Ig Nobla otrzymał niemiecki koncern samochodowy Volkswagen za „rozwiązanie problemu nadmiernej emisji spalin”. – Zwycięzca nie mógł lub nie chciał być dzisiaj z nami – stwierdził prowadzący ceremonię Marc Abrahams.

Ig Noble, których nazwa pochodzi od angielskiej gry słów (ignoble – niegodziwy, nędzny) przyznawane są rokrocznie przez czasopismo Annals of Improbable Research, kierowane przez Marca Abrahamsa. 26 gala rozdania nagród odbyła się 22 września na Uniwersytecie Harvarda w Bostonie. Podobnie jak w poprzednich latach, nagrody wręczali laureaci prawdziwych Nobli: chemik Dudley Herschbach, ekonomista Eric Maskin, doktor Rich Roberts oraz fizyk Roy Glauber.

– Prawdziwi nobliści nie tylko wręczają statuetki, również sprzątają scenę. Pełnią rolę służebną. Aktualnie nagroda Ig Nobla jest bardzo prestiżowa, a poziom tegorocznych nagród był na prawdę wysoki – powiedział Piotr Cieśliński, szef działu nauka „Gazety Wyborczej”.

Szczury w spodniach

Pośmiertnie został uhonorowany profesor Ahmad Szafik, urolog z Uniwersytetu Kairskiego. Docenione zostały jego badania w dziedzinie reprodukcji, przeprowadzone na szczurach, które ubrał w spodnie, by określić wpływ różnych tekstyliów na popęd płciowy. Okazało się, że szczury, które nosiły spodnie wykonane z poliestru, z powodu ładunków elektrostatycznych na włóknach poliestrowych wykazywały mniejszą aktywność seksualną.

– Ig Noble co roku mają inne kategorie, co roku kierują się inną filozofią. Jest to mieszanka prac badawczych, które z początku wywołują śmiech, ale ostatecznie wnoszą wiele do świata nauki – wyjaśnił Cieśliński.

Nagrody trafiły również do biologów. Thomas Thwaites stworzył specjalne protezy kończyn, by poruszać się jak koza. Spędził trzy dni żyjąc w Alpach wraz ze stadem kóz. Charles Foster, naukowiec Uniwersytetu Oksfordzkiego, został nagrodzony za swoją pracę nad badaniem świata zwierząt. W swojej książce „Being Beast” opisał, jak mieszkał z borsukiem w norze, polował z lisem i unikał psiego pościgu próbując żyć niczym jeleń.

Literacki Ig Nobel otrzymał Fredrik Sjoberg, za trzy tomy „The Fly Trap” o kolekcjonowaniu bzygowatych, owadów z rzędu muchówek, na wyludnionej szwedzkiej wyspie. Antynobel z dziedziny psychologii trafił w ręce Evelyne Debey za wybitą pracę na temat anatomii kłamstwa – badaczka i jej zespół zapytali ponad tysiąc kłamców jak często kłamią, decydując, aby w te odpowiedzi uwierzyć.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone