SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Ekspert w RDC: bezruch zwiększa ryzyko zakrzepicy

Nie tylko COVID!/fot. pixabay

W samej Warszawie na zakrzepicę co rok zapada około 2 tys. osób, nie lekceważmy objawów – alarmował w RDC prof. Piotr Pruszczyk, ekspert Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Profesor był gościem „Popołudnia RDC” w ramach naszego cyklu rozmów o zdrowiu „Nie tylko COVID!”.

Zakrzepica, inaczej żylna choroba zakrzepowo-zatorowa lub zakrzepowe zapalenie żył, to choroba, która polega na tworzeniu się zakrzepów w żyłach. Jak mówił w RDC ekspert, te powstają najczęściej w przypadku, gdy długo pozostajemy w bezruchu.

Jeżeli ktoś jest unieruchomiony, np. po operacji, np. po urazie kończyny dolnej, noga w gipsie, noga po operacji ortopedycznej złamanej szyjki kości udowej, nowotwory, przebyta zakrzepica, choroby współistniejące – to są czynniki ryzyka – tłumaczył prof. Piotr Pruszczyk.

Są też czynniki, na które mamy wpływ.

Unieruchomienie przed telewizorem również zwiększa ryzyko, otyłość zwiększa ryzyko, czyli to, o czym powinniśmy pamiętać. Każda osoba powinna unikać długotrwałego unieruchomienia. Jeśli pracujemy np. przed komputerem, powinniśmy co godzinę, co kilkadziesiąt minut wstać, przejść się, przespacerować – wyjaśnił ekspert.

Ryzyko zwiększa też stosowanie antykoncepcji hormonalnej czy używki, jak palenie papierosów. Większą szansę na zachorowanie mają też osoby z COVID-19. Dlatego też ekspert poradził, by w przypadku przechodzenia koronawirusa w domu, starać się jak najwięcej chodzić i nawadniać się.

Najczęstszymi objawami zakrzepicy jest obrzęk i ból nóg, niedowład kończyn, ale też zadyszka, ból w klatce piersiowej, problem z widzeniem i mówieniem, a także gorączka.

Samo powstanie zakrzepu nie jest niebezpieczne dla życia. Ale oderwanie się go od ściany żyły (zwłaszcza, gdy jest duży) może spowodować zator tętnicy płucnej i śmierć w ciągu kilku sekund.

Posłuchaj całej rozmowy:

Popołudnie RDC: nie tylko COVID! – prof. Piotr Pruszczyk

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone