SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Deficyt nauczycieli w Warszawie, przepełnione klasy w Radomiu. Problemy mazowieckich szkół

fot. Pixabay

Ponad półtora tysiąca nauczycieli brakuje w stołecznych szkołach. Tak wynika z najnowszego raportu Biura Edukacji Urzędu Miasta. Podobnym problemem mają zająć się również radni w Radomiu. Lekcje prowadzone w korytarzu, zajęcia na trzech zmianach – to rzeczywistość w jednej z miejscowych podstawówek.

W Warszawie największy problem jest w szkołach podstawowych ze względu na dodatkowy rocznik – tłumaczy Katarzyna Pienkowska z ratusza. – Jest o blisko 600 osób więcej niż w ubiegłym roku. Mamy za mało nauczycieli do pracy w świetlicach, ale także matematyków, polonistów i anglistów – dodaje.

Brakuje też chętnych do nauczania religii, wychowania fizycznego, etyki, edukacji wczesnoszkolnej, fizyki i informatyki. Problem jest też z nauczycielami wspomagającymi, do pracy z dziećmi z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. – Takich orzeczeń jest coraz więcej – zaznacza Pienkowska.

Dzieci, które potrzebują kształcenia specjalnego jest w stolicy prawie 13 tysięcy. To o ponad 400 więcej niż przed rokiem.

Przepełnione klasy

Próba rozwiązania problemu deficytu nauczycieli w Warszawie zbiegła się w czasie z interwencją radomskich radnych w sprawie przepełnionych klas w Szkole Podstawowej nr 4.  Sytuacja placówki ma być tematem najbliższej sesji rady miasta.

Przypomnijmy – dzieci uczą się tam na trzy zmiany, zajęcia lekcyjne odbywają się na korytarzu, a nawet w szkolnej stołówce. – Uczniowie wracają późno do domów, więc nie mogą chodzić na zajęcia pozalekcyjne – alarmują rodzice.

Łukasz Zawistowski, dyrektor placówki,  tłumaczy sytuację reformą systemu oświaty, ale nie tylko. – Poprzez fakt, że siódme i ósme klasy pozostały u nas w szkole, musieliśmy zarządzić wcześniejsze rozpoczęcie lekcji – z godziny 7.30 do godziny 7.10 i wydłużyć ich zakończenie z 16.50 do 17.20 – wyjaśnia.

Liczba uczniów w szkole zmniejszy się dopiero po odejściu obecnych siódmoklasistów, czyli za rok. Teraz uczy się tam ponad tysiąc dzieci.

Czytaj też:

Uczniowie wracają do klas. Woda w szkole na Gocławiu bezpieczna

Wina nie po stronie reformy oświaty? Kuratorium komentuje sytuację w stołecznych szkołach

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone