SŁUCHAJ ONLINE
MENU

„Ciechanów nie marnuje”, czyli gotowanie „Zupy Disco”

fot. Pixabay

Bank Żywności w Ciechanowie i Polski Czerwony Krzyż, przy wsparciu samorządu, zorganizują 29 września charytatywną akcję z okazji Międzynarodowego Dnia Świadomości o Stratach i Marnowaniu Żywności. W ramach wydarzenia „Ciechanów nie marnuje” ugotowana zostanie „Zupa Disco”, w tym dla podopiecznych PCK.

Jak poinformował w poniedziałek Urząd Miasta Ciechanowa, pierwszą „Zupę Disco” ugotowano w 2012 r. w Berlinie – była to „zupa protestu” przeciwko marnowaniu żywności, a głównym organizatorem inicjatywy był Slow Food Youth Deutschland. W Polsce „Zupę Disco” zaczęły gotować Banki Żywności podczas obchodów Światowego Dnia Żywności w 2017 r., m.in. właśnie w Ciechanowie.

Jak nie marnować żywności?

Według ciechanowskiego samorządu charytatywna akcja „Ciechanów nie marnuje”, która 29 września zostanie zorganizowana wraz z tamtejszym Bankiem Żywności i oddziałem powiatowy PCK w ramach obchodów ustanowionego przez ONZ Międzynarodowego Dnia Świadomości o Stratach i Marnowaniu Żywności, „wpisuje się w działania miasta z zakresu ekologii”.

„Wydarzenie o charakterze edukacyjnym, kulinarnym i integracyjnym będzie polegało na gotowaniu zupy z produktów żywnościowych, które udało się uratować przed zmarnowaniem” – zapowiedziano w informacji.

„Akcja ma na celu poszerzenie wiedzy o tym, jak nie marnować żywności. To też promocja zachowań proekologicznych” – przekazał ciechanowski urząd miasta. Wyjaśnił, że 29 września w stołówce przy ul. Rzeczkowskiej 11 z warzyw, które Bank Żywności odbiera z marketów, kucharze i wolontariusze przygotują zupę dla podopiecznych tamtejszego PCK. Według ciechanowskiego samorządu „każdy, kto chce spróbować »Zupy Disco«, może przyjść do siedziby PCK z własnym słoikiem o godz. 10:00”.

Dlaczego wyrzucamy jedzenie?

„Projekt uzyskał wsparcie finansowe Urzędu Miasta Ciechanowa w ramach corocznego konkursu dla organizacji pozarządowych i pożytku publicznego, organizowanego przez ratusz. Wśród priorytetowych zadań objętych konkursem są m.in. przedsięwzięcia realizowane na rzecz mieszkańców z zakresu ekologii czy ochrony zdrowia” – podkreślono w komunikacie.

Urząd Miasta Ciechanowa zaznaczył, że inicjatywa gotowania „Zupy Disco” od pierwszej akcji w Berlinie 9 lat temu bardzo szybko rozprzestrzeniła się na całym świecie i obecnie organizowana jest w ciągu całego roku, w różnym czasie i na różną skalę.

Według ciechanowskiego samorządu z raportu Banków Żywności z 2019 r. wynika, że Polacy najczęściej wyrzucają pieczywo – 23,7 proc., wędliny – 12,8 proc. i świeże owoce – 12,6 proc., przy czym głównym powodem jest stwierdzenie, że żywność jest zepsuta – 65,2 proc., przekracza datę ważności – 42 proc. lub też przygotowany został jej nadmiar – 26,5 proc.

Posłuchaj:

Południe z Animuszem: raport dotyczący marnowania żywności

Czytaj też:

Najedzeni? W 16 jadłodzielniach w stolicy można podzielić się żywnością

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone