SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Atak na turystkę w Warszawie. Możliwa wyższa kara dla Eryka G.

fot. Policja Śródmieście

Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście-Północ zmieniła zarzut 35-letniemu Erykowi G., podejrzanemu o zaatakowanie turystki na Nowym Świecie w Warszawie w lipcu b.r. Ustalono także, że mężczyzna w chwili zdarzenia był pod wpływem środków odurzających. Grozi mu nawet 15 lat więzienia.

Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Aleksandra Skrzyniarz przekazała w poniedziałek, że prokuratura zdecydowała o zmianie kwalifikacji czynu popełnionego przez Eryka G. Początkowo mężczyzna podejrzany był o „naruszenie czynności narządu ciała” kobiety, którą zaatakował 5 lipca na ul. Nowy Świat, gdy spacerowała z mężem i synem. – Okazując rażące lekceważenie porządku prawnego, uderzył pięścią w twarz przypadkowo napotkaną kobietę, powodując u niej m.in. złamanie ściany oczodołu. Podczas przesłuchań mężczyzna nie przyznał się do zarzucanego mu czynu. Z jego wyjaśnień wynikało, że „coś nim pokierowało” – przekazała Skrzyniarz.

Zarzut spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu

Jak informował w lipcu nadkom. Robert Szumiata, rzecznik prasowy śródmiejskiej komendy policji, „pierwsze informacje, które dotarły do policjantów mówiły o agresywnym mężczyźnie zaczepiającym przypadkowych przechodniów, demolującym ogródki piwne i grożącym obsłudze pobliskich lokali gastronomicznych”. 35-latek miał przy sobie marihuanę. Badania toksykologiczne wykazały, że w chwili zdarzenia Eryk G. był pod wpływem kilku substancji odurzających.

Prokurator zdecydował o zmianie zarzutu podejrzanemu. Na początku września Eryk G. usłyszał zarzut usiłowania spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu pokrzywdzonej w postaci innego ciężkiego kalectwa polegającego na utracie wzroku w lewym oku poprzez zadanie silnego uderzenia pięścią w twarz pokrzywdzonej, co doprowadziło m.in. do złamania ściany oczodołu. Skutek ciężkiego kalectwa nie nastąpił z uwagi na interwencję innych osób. Prokurator przyjął, że mężczyzna dział w zamiarze ewentualnym – przekazała prok. Skrzyniarz.

Nawet 15 lat więzienia

Zmiana zarzutu była konsekwencją interwencji Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro, który już w lipcu polecił Prokuraturze Rejonowej Warszawa Śródmieście-Północ analizę materiału dowodowego w tej sprawie.

Za zarzucane Erykowi G. przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności nawet do 15 lat, a nie krótsza niż 3 lata więzienia. Przy poprzedniej kwalifikacji czynu groziło mu do 2 lat pozbawienia wolności. Mężczyzna od momentu zatrzymania przebywa w areszcie śledczym.

Czytaj też: Atak na turystkę w Warszawie. Dotkliwsza kara dla Eryka G.?

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone