Niebezpieczny park miejski. Drzewa zawalają się obok spacerowiczów

  • 11.01.2024 11:20

  • Aktualizacja: 14:32 11.01.2024

Aż 30 drzew w parku miejskim w Siedlcach uznano za takie, które mogą zagrażać spacerowiczom. W minionym tygodniu jedno z nich zawaliło się tuż za przechodzącą kobietą. – Było to spowodowane zgnilizną u podstawy pnia i korzeni – mówi Małgorzata Jaszczuk z ratusza.

Niebezpieczny park miejski w Siedlcach – aż 30 drzew w wyniku przeglądu uznano za takie, które mogą zagrażać spacerowiczom.

Jak się jednak okazuje, drzew nie można tak po prostu ściąć. Park „Aleksandria” jest bowiem zabytkiem i każde działanie w nim musi być zaakceptowane przez konserwatora.

Ratusz wniosek o wycinkę złożył na początku tygodnia.

– Mamy nadzieję, że taką zgodę uzyskamy i że w tym roku te drzewa zostaną usunięte. Staramy się na bieżąco monitorować ich stan. Zawalenia drzew, które nastąpiły teraz, były spowodowane zgnilizną u podstawy pnia i korzeni – mówi kierowniczka referatu ochrony środowiska w Wydziale Gospodarki Komunalnej ratusza Małgorzata Jaszczuk.

To zaś, jak tłumaczy kierowniczka referatu, jest trudne do wizualnego zdiagnozowania. Z koeli bardziej zaawansowane metody są drogie.

Park miejski „Aleksandria” został oddany do użytku w połowie 2023 po ponad rocznym kompleksowym remoncie, którego koszt wyniósł około 13 mln zł.

Czytaj też: Ponad 4,6 mln złotych do dyspozycji siedlczan. Startuje budżet obywatelski

Źródło:

RDC

Autor:

Beata Głozak/PA