Cyberatak na konto miejskiego ośrodka sportu w Radomiu. Sprawa trafiła na policję

  • 03.01.2024 13:32

  • Aktualizacja: 20:21 03.01.2024

Sprawa cyberataku na oficjalne konto Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Radomiu trafiła na policję. Nieprzyzwoite, bulwersujące filmiki zaczęły się pojawiać w mediach społecznościowych spółki w Nowy Rok, jednak dopiero dziś przed południem konto udało się zablokować.

Po tym, jak konto Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Radomiu na Facebooku zostało zaatakowane przez hakerów, spółka zgłosiła sprawę na policję.

– Oficjalne konto spółki MOSiR Radom na Facebooku zostało już zablokowane, nie można przeglądać zawartych tam treści – mówi rzecznik MOSiR Dariusz Osiej.

Profil MOSiR-u był przez ostatnich kilka dni nieaktywny. Jednak wczoraj na jego facebookowym koncie zaczęły się pojawiać filmy, których ośrodek tam nie umieszczał.

Informatycy spółki szukali pomocy u administracja Facebooka, lecz bezskutecznie.

– Od razu wysyłaliśmy monity do Facebooka. Niestety z ich strony nie było żadnego odzewu – dodaje rzecznik.

Cyberataki – jak się chronić?

Zapytaliśmy ekspertów z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. jak się ustrzec przed takimi sytuacjami. Na początek ważna jest weryfikacja dwuetapowa.

 Na dodatkowym urządzeniu potwierdzamy, że to my logujemy się do danego konta. Najbezpieczniejszą formą logowania się jest klucz bezpieczeństwa, ponieważ jeszcze nikomu nie udało się go przełamać – mówi Krzysztof Wrześniowski z biura prasowego CBZC.

Sprawdziliśmy również, co zrobić, gdy już kliknęliśmy w udostępniony link.

– Jeśli kliknęliśmy w link, który przekierował nas na fałszywą stronę jakiegoś banku, najlepiej skontaktować się z osobami, które mają wiedzę informatyczną na temat prześwietlenia mojego komputera lub sam zainstalowałbym autoryzowany program antywirusowy – radzi ekspert.

Nie wiadomo, czy MOSiR odzyska swoje konto – to się okaże dopiero w najbliższych dniach.

Czytaj też: Radomski Powiatowy Urząd Pracy przejdzie remont

Źródło:

RDC

Autor:

RDC /PA