Premier: prosimy o przekazanie stadionu Skry. Ratusz odpowiada
Prosimy o przekazanie stadionu Skry w Warszawie, chcemy na stulecie stadionu wykonać jego remont za prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego - mówił we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Do słów premiera odniósł się stołeczny ratusz.
Szef rządu ocenił, że nieczynny obiekt Skry to "stadion widmo" i "symbol nieudolności" oraz "niespełnionych obietnic" Rafała Trzaskowskiego.
-
Wyciągamy rękę do Rafała Trzaskowskiego i prosimy o przekazanie tego stadionu, bo za rok ten stadion, Skra Warszawa, będzie przeżywał piękny jubileusz stulecia i na to stulecia chcemy wykonać remont za pana Rafała Trzaskowskiego i my ten remont wykonamy jeśli tylko Miasto Stołeczne Warszawa przekaże ten piękny stadion z tradycjami, który był dumą polskich sportowców - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Ocenił przy tym, że Warszawa "staje się miastem sportowych ruin". W tym kontekście wymienił m.in. klub AZS Tenis w Parku Skaryszewskim, stadiony Drukarza, RKS-u Okęcie czy Polonii Warszawa.
Ratusz odpowiadaRzeczniczka warszawskiego ratusza Karolina Gałecka odnosząc do słów premiera przekazała, że wyłączną i jedyną okolicznością powstrzymującą miasto przed rozpoczęciem modernizacji obiektów Skry jest brak dobrowolnego wydania nieruchomości przez przedstawiciela stowarzyszenia RKS Skra. Gałecka zaznaczyła przy tym, że Warszawa wykonała wszystkie niezbędne, zgodne z obowiązującymi przepisami prawa czynności zmierzające do modernizacji kompleksu. Rzeczniczka urzędu miasta poinformowała, że ratusz m.in. wybrał koncepcję modernizacji ośrodka, zabezpieczył środki finansowe na ten cel, prowadzi postępowanie sądowego w przedmiocie odzyskania nieruchomości, a także jest gotowy do podpisania umowy z wybranym biurem projektowym na wykonanie dokumentacji projektowej, niezwłocznie po odzyskaniu nieruchomości.
Historyczny obiektNieczynny obecnie stadion lekkoatletyczny Skra Warszawa zbudowany został w latach 1948-53. Przez wiele lat odbywały się tam znaczące imprezy lekkoatletyczne z udziałem m.in. Ireny Szewińskiej czy Bronisława Malinowskiego, a nawet koncerty, jak np. koncert zespołu Boney M w 1979 r. Tereny wokół stadionu były też w latach miejscem słynnego zwłaszcza w latach 80. bazaru.
Po 1990 r. stadion wraz z sąsiadującym z nim kompleksem basenów zaczął popadać w ruinę w związku z długami klubu. W 2008 r. w mediach pojawiła się informacja o projekcie "Park Światła" irlandzkiej firmy deweloperskiej Global Partners, użytkującej ten teren. Ostatecznie budowa "Parku Światła" nie doszła do skutku. Irlandzki inwestor wraz z klubem wystąpili do miasta o przedłużenie umowy użytkowania wieczystego gruntu o 99 lat, a po odmowie uzasadnionej brakiem dbałości o nieruchomość i doprowadzeniem stadionu i basenów do ruiny sprawa trafiła do sądu.
W styczniu 2014 roku sąd rozstrzygnął spór na korzyść miasta, a Sąd Najwyższy w listopadzie 2015 r. oddalił kasację inwestora i klubu. Mimo to prezes RKS Skra Krzysztof Kaliszewski odmawiał wydania stadionu miastu i m.st. Warszawa na początku października 2018 r. złożyło pozew do Sądu Okręgowego o wydanie nieruchomości przy ul. Wawelskiej.
Decyzja o zamknięciuWładze klubu tłumaczyły, że inwestują w stadion, a m.in. za pieniądze z reklamy dokonano wymiany nawierzchni tartanowej na stadionie i ustawiono krzesełka na trybunach. Jednak ze względu na zły stan techniczny obiektu w październiku 2019 r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał decyzję nakładającą na RKS Skra obowiązek natychmiastowego jego zamknięcia.
Wyłoniono już zwycięski projekt modernizacji stadionu Skry. Warszawa ma przeznaczyć na niego 25 milionów zł. Zgodnie z nim proces odbudowy miałby być realizowany w dwóch etapach - w pierwszej kolejności odbudowa dotyczyłaby stadionu lekkoatletycznego,; później nastąpiłaby modernizacja stadionu głównego.
W kampanii samorządowej 2018 roku prezes RKS Skra Krzysztof Kaliszewski pojawił się wspólnej konferencji prasowej z kandydatem PiS na prezydenta Warszawy Patrykiem Jakim i ówczesnym ministrem sportu i turystyki Witoldem Bańką. Wspólnie zapowiadali odbudowę stadionu. Zawodniczką Skry Warszawa jest wielokrotna medalistka olimpijska w rzucie młotem Anita Włodarczyk, która wielokrotnie narzekała na stan swojej bazy treningowej.