Druga fala wezbraniowa dotarła do Płocka. Czy jest zagrożenie dla mieszkańców?

  • 15.02.2024 11:26

  • Aktualizacja: 14:16 15.02.2024

Kulminacja fali wezbraniowej na Wiśle dotarła do Płocka, ale nie ma zagrożenia. Na dwóch wodowskazach Borowiczki i Grabówka są przekroczone stany ostrzegawcze. Od wczoraj poziom Wisły w Wyszogrodzie powyżej Płocka nie zmienia się. W nadwiślańskich gminach powiatu obowiązuje alarm przeciwpowodziowy. W powiecie płockim w Wyszogrodzie i Kępie Polskiej wciąż przekroczone są stany alarmowe.

Do Płocka dotarła druga fala wezbraniowa. Jak się dowiedzieliśmy, nie stanowi ona zagrożenia. Od wczoraj poziom Wisły w Wyszogrodzie powyżej Płocka nie zmienia się. 

Dyrektor wydziału zarządzania kryzysowego w płockim ratuszu Bogusław Sitarski informuje, że w Płocku na dwóch wodowskazach są przekroczone stany ostrzegawcze.

W mieście na dwóch wodowskazach Borowiczki i Grabówka mamy przekroczone stany ostrzegawcze. W Borowiczkach o dwa centymetry, na Grabówce o siedemnaście. Natomiast na bramie powodziowej mamy równo stan ostrzegawczy, czyli 210 centymetrów — przekazuje Sitarski. 

Poziom Wisły na wysokości Płocka nie powinien już wzrosnąć. Na Wiśle w powiecie płockim w Wyszogrodzie i Kępie Polskiej wciąż przekroczone są stany alarmowe. W nadwiślańskich gminach powiatu obowiązuje alarm przeciwpowodziowy. 

Na Mazowszu powyżej stanów alarmowych utrzymuje się także Bug w Popowie i Pilica w Białobrzegach.

Stan wody na wodowskazach czwartek 15.02.2024 r. godz. 08.00:

  • Płock Borowiczki –  321 cm (stan ostrzegawczy 315 cm, stan alarmowy 345 cm)
  • Płock Grabówka – 757 cm (stan ostrzegawczy 740 cm, stan alarmowy 805 cm )
  • Płock PKN Orlen – 664 cm (stan ostrzegawczy 670 cm, stan alarmowy 700 cm)
  • Płock brama przeciwpowodziowa – 210 cm (stan ostrzegawczy 210 cm, stan alarmowy 250 cm)

Czytaj też: Koniec z gigantycznymi kałużami przy Otolińskiej na wysokości PKP w Płocku

Źródło:

RDC

Autor:

Katarzyna Piórkowska/DJ

Kategorie: