Kolejna fala wezbraniowa zbliża się do Płocka. Będzie niższa od poprzedniej? [SPRAWDŹ]

  • 14.02.2024 12:44

  • Aktualizacja: 16:57 14.02.2024

Do Płocka zbliża się druga fala wezbraniowa. Jutro nad ranem ma dopłynąć do Wyszogrodu, przed południem dotrze do Kępy Polskiej, a na końcu do Płocka. W ciągu czterech godzin woda w Wiśle w Płocku podniosła się o dwa centymetry. W Wyszogrodzie i Kępie Polskiej jest przekroczony stan alarmowy i w siedmiu nadwiślańskich gminach powiatu płockiego obowiązuje alarm przeciwpowodziowy. 

Podnosi się poziom Wisły w Płocku. Na wodowskazie Grabówka stan ostrzegawczy jest przekroczony o 6 cm. Do granic powiatu płockiego zbliża się druga fala wezbraniowa. 

Dyrektor wydziału zarządzania kryzysowego w płockim urzędzie miast Bogusław Sitarski informuje, że w ciągu czterech godzin woda podniosła się o dwa centymetry.

Mamy informację, że zbliża się kolejna fala wezbraniowa. Pojawi się około godziny 3 nad ranem najbliższej nocy w Wyszogrodzie. O godzinie 11 w dzień w Kępie Polskiej no i później dotrze do nas. W związku z tym oraz faktem, że na jednym z wodowskazów woda przekraczała stan ostrzegawczy, pogotowie przeciwpowodziowe w Płocku nie zostało odwołane — mówi Sitarski.

Kolejna fala wezbraniowa niższa

Druga fala wezbraniowa do Wyszogrodu ma dopłynąć jutro nad ranem, przed południem będzie w Kępie Polskiej, później dotrze do Płocka. Bogusław Sitarski podkreśla, że nie ma zagrożenia powodziowego. 

Ta fala, według informacji dostępnych na stronie IMGW, będzie niższa od tej, którą mamy za sobą. Stan ostrzegawczy na Grabówce przekroczony jest o sześć centymetrów, z tym że on obniżył się i później zaczął rosnąc od godziny zerowej. O ósmej rano było 746 — mówi Sitarski.

Spodziewane jest przekroczenie stanu ostrzegawczego także na wodowskazie w Borowiczkach. Na pozostałych wodowskazach w Płocku stan ostrzegawczy nie powinien zostać przekroczony.

W pow. płockim w Wyszogrodzie i w Kępie Polskiej są przekroczone stany alarmowe. W nadwiślańskich gminach powiatu obowiązuje alarm przeciwpowodziowy.

Czytaj też: „To jedyny skuteczny sposób”. Jastrzębie płoszą gawrony w parku Aleksandria w Siedlcach

Źródło:

RDC

Autor:

Katarzyna Piórkowska/DJ