Amory w głowie łosia? Uwaga, zwierzę może zaatakować

  • 22.09.2023 18:51

  • Aktualizacja: 19:54 22.09.2023

Coraz częściej w niespodziewanych miejscach można spotkać przemieszczające się łosie — trwa ich okres godowy. Ekspertka z Kampinoskiego Parku Narodowego wyjaśnia, co zrobić gdy na drodze stanie majestatyczne zwierzę, jaki jest jego cel, oraz kiedy można usłyszeć postękującego łosia. 

Trwa okres godowy u łosi. W związku z tym zwierzęta te częściej się przemieszczają i są bardziej rozdrażnione. Można je nie tylko częściej zobaczyć, ale i usłyszeć. 

Magdalena Kamińska z Kampinoskiego Parku Narodowego, podkreśla, że amory w głowie łosia to wspaniałe bukowiska.

— Taki postękujący byk, jest rzeczywiście nie lada atrakcją. Warto go usłyszeć. Kiedy? Przeważnie rano, czasami  zdarza się, że i wieczorem. Jeszcze je słychać po szóstej, kiedy jest wschód słońca. Tak samo, kiedy zachodzi słońce. Wtedy słychać jak bardzo głośno postękują — mówi Kamińska.

Jeden cel łosia

Ekspertka Kampinoskiego Parku Narodowego dodaje, że zakochany łoś idzie jak taran, więc podczas spacerów czy na drodze trzeba uważać.

— Idzie troszeczkę tak jak taran, bo podąża mając jeden cel. Tym celem jest samica. Łoś wtedy może być bardziej niebezpieczny. To jest czas godów i kiedy są małe łoszaki już na świecie. Wtedy rzeczywiście możemy być bardziej narażeni na ewentualny atak przy spotkaniu z tymi zwierzętami — tłumaczy Kamińska.

Co zrobić gdy na drodze stanie łoś?

Kamińska wyjaśnia jak się zachować gdy na drodze stanie zakochany łoś.

Najlepiej po prostu się zatrzymać i poczekać aż zwierzę przejdzie. Każdemu doradzamy, żeby się powolutku wycofać i stanąć za drzewem. Poczekać aż zwierzę samo odejdzie, bo ono odejdzie. Te zwierzęta, tak jak i inne, nie atakują same z siebie, jeśli nie mają do tego szczególnych powodów — wyjaśnia.

Wczoraj jeden z łosi zawędrował w okolice Ronda Wiatraczna w Warszawie.

Czytaj też: Idealny widok na Żubry pod Mławą. Wieża z tarasem widokowym jest już gotowa

Źródło:

RDC

Autor:

Iwona Rodziewicz-Ornoch/JD