SŁUCHAJ ONLINE
MENU

K. Radziwiłł o pomocy Ukraińcom: musimy ostrożnie wydawać środki

Konstanty Radziwiłł/fot. RDC

Osoby, które gościły uchodźców bez numeru PESEL, mogą nie otrzymać pieniędzy za udzieloną pomoc. Wojewoda mazowiecki, Konstanty Radziwiłł tłumaczył w „Poranku RDC” powody zmian w specustawie o pomocy uchodźcom z Ukrainy.

Przepisy dotyczące świadczeń za zakwaterowanie uchodźców zmieniły się pod koniec kwietnia. Chodzi o wypłaty 40 zł za dzień od osoby za zakwaterowanie. Teraz we wnioskach trzeba obowiązkowo wpisywać numery PESEL uchodźców. Bez nich – pieniędzy się nie otrzyma.

To gospodarzom powinno zależeć na wyrobieniu PESELI Ukraińcom – twierdzi wojewoda. – Jeśli uchodźca z Ukrainy zamierza przebywać tutaj w celu dłuższego pobytu, to powinien uregulować swój status. W jakimś sensie osobom, które go goszczą, powinno zależeć, żeby ich wesprzeć w tych działaniach – tłumaczy.

Środki musimy wydawać z ostrożnością – mówi Konstanty Radziwiłł. – Nie możemy narażać środków budżetowych na nadużycia, które są możliwe. I tak jak na początku były emocje czy się zdąży, czy kolejka nie będzie za długa, tak dzisiaj wiadomo, że można to zrobić sprawnie i myślę, że wszyscy, którzy tego jeszcze nie zrobili, a chcą zostać w Polsce na dłużej, mają szansę to zrobić – dodaje.

Na Mazowszu numery PESEL ma już 217 tysięcy obywateli Ukrainy.

Posłuchaj całej audycji: Poranek RDC: Konstanty Radziwiłł

Czytaj też: Praca dla uchodźców. Do końca maja powstanie specjalna platforma

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone