SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Zmarł wybitny reżyser, scenograf, aktor Giovanni Pampiglione

fot. XI Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Reja w Warszawie - fanpage na Facebooku

W Rzymie 15 listopada zmarł reżyser teatralny i operowy, scenograf, aktor i tłumacz na włoski utworów Witkacego, Mrożka, Krasińskiego, związany z Polską Giovanni Pampiglione. O śmierci artysty poinformował krakowski scenograf i reżyser, jego wieloletni współpracownik Jan Polewka.

Giovanni Pampiglione urodził się 23 lipca w 1944 r. w Rzymie. W 1967 r. ukończył Wydział Humanistyczny Uniwersytetu w Rzymie. Później – z miłości do literatury polskiej – studiował na Wydziale Reżyserii PWST w Warszawie (1968-71).

Związany z Polską

Był reżyserem teatralnym i operowym, przez ponad pół wieku związanym z teatrem polskim. Tłumaczył na język włoski utwory m.in. Witkacego, Mrożka i Krasińskiego. Przekładał na polski głównie sztuki Carla Goldoniego. Był też autorem sztuki „Karnawał”, którą wystawił 15 lutego 1986 r. w Teatrze Polskim we Wrocławiu.

Jako reżyser zadebiutował 16 stycznia 1970 r. wystawieniem „Sługi dwóch panów” Carla Goldoniego w Teatrze Dolnośląskim w Jeleniej Górze.

W polskich teatrach zrealizował blisko 40 przedstawień. Wystawiał m.in. w Teatrze Polskim we Wrocławiu („Błękitny potwór” Carla Gozziego, „Momolo” Goldoniego), w Teatrze Współczesnym w Warszawie („Król Jeleń” Gozziego, „Łgarz” Goldoniego), w stołecznym Teatrze Rozmaitości („żaby” Arystofanesa), w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku („Sługa dwóch panów” Goldoniego), w krakowskim Teatrze im. J. Słowackiego („Chory z urojenia” Moliera.

W latach 70. na scenie Teatru Ziemi Krakowskiej im. L. Solskiego w Tarnowie wystawił m.in. „Hamleta” Szekspira, „Łgarza” Goldoniego, „Skąpca” Moliera. W 1976 r. W Teatrze im. J. Kochanowskiego w Opolu zrealizował „Don Giovanniego” Moliera i „Wenecjankę”. W 1981 r. w Starym Teatrze im. H. Modrzejewskiej w Krakowie zrealizował „Łgarza” Goldoniego, a w 1993 r. spektakl „Venezia, Venezia” na podstawie tekstów włoskiego komediopisarza. W 1996 r. na tej scenie wyreżyserował „Romulusa Wielkiego” F. Duerrenmatta.

Współpracował z Warszawską Opera Kameralną i z Operą we Wrocławiu, gdzie dwukrotnie zainscenizował „Włoszkę w Algierze” Rossiniego (1986 i 1994) oraz „Napój miłosny” Dionizettiego (1988). W 1994 r. wystawił operę „Semiramide” Rossiniego w Teatrze Wielkim im. S. Moniuszki w Poznaniu.

Był twórcą i liderem Międzynarodowego Instytutu Teatralnego Atelier di Formia z siedzibą w Formii, poświęconego zagadnieniom dramaturgii XX wieku (głównie polskiej), a także założycielem i dyrektorem Festiwalu „Dico Cracovia” (w 1995 i 1997), promującego współczesną dramaturgię włoską.

Był też reżyserem spektakli telewizyjnych – „Kaliguli” wg Alberta Camusa (1971), „Łgarza” Carla Goldoniego (1976) i „Chorego z urojenia” Moliera (2019).

Wielokrotnie nagradzany

Udzielił konsultacji językowych i zagrał postać tłumacza Oriany Falacci w filmie „Wałęsa. Człowiek z nadziei” w reż. Andrzeja Wajdy (2013). Zagrał również postać dyrektora domu mody Mateo Zanettiego w filmie „Haker” w reż. Janusza Zaorskiego (2002) i włoskiego biskupa w „Zaćmie” w reż. Ryszarda Bugajskiego (2016).

W 2004 r. otrzymał Nagrodę im. Stanisława Ignacego Witkiewicza przyznaną przez Polski Ośrodek ITI (Międzynarodowego Instytutu Teatralnego) „za wybitne osiągnięcia w propagowaniu polskiej kultury teatralnej na świecie”.

Jego ostatnia premierą był „Chory z urojenia” Moliera (17 września 2011 r.) w warszawskim Teatrze 6. piętro.

W 2017 r. wydawnictwo Capital opublikowało dwujęzyczny (polsko-włoski) tom wspomnień Giovanniego Pampiglione pt. „Terminus Nord”. W 2021 r. w PIW ukazała się biografia artysty „Serce nad Warszawą”, na którą składa się siedem rozmów artysty z historyk teatru prof. Barbarą Osterloff.

W lipcu tego roku w audycji „O teatrze dla Ciebie” w RDC prof. Jarosław Gajewski rozmawiał o twórczości Pampiglione z  aktorami: Szymonem Kuśmidrem i Józefem Skwarkiem, a także z prof. Januszem Deglerem i Barbarą Osterloff – historykiem teatru, której książka „Serce nad Warszawą” była pretekstem do dyskusji. Rozmowa do odsłuchania TUTAJ.

Czytaj też:

Miłość przez przypadek. Włoski reżyser zakochał się w Warszawie

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone