SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Zeskanuje ciało w mniej niż sekundę. Nowy tomograf w szpitalu w Lipsku

fot. Urząd Marszałkowski Woj. Mazowieckiego

Jest nowoczesny i potrafi zeskanować ludzkie ciało zaledwie w 0,8 sekundy. Pozwoli na znaczne szybsze badanie pacjentów. Do szpitala powiatowego w Lipsku został zakupiony pierwszy taki tomograf komputerowy.

Na badanie tomograficzne przy pomocy nowo zakupionego sprzętu będzie mógł zgłosić się każdy pacjent ze skierowaniem na Narodowy Fundusz Zdrowia. Pacjenci szpitala badanie będą mieć robione od ręki, natomiast pozostali mają czekać na nie zaledwie kilka dni. Pracownia radiologii komputerowej ma być uruchomiona do końca czerwca.

Najważniejsze, żeby tomografia komputerowa w Lipsku mogła być standardem – mówi wicemarszałek Mazowsza Rafał Rajkowski. – Badanie tomografem jak wiemy jest bezbolesne, ale także bardzo dokładne i pozwala na przebadanie praktycznie wszystkich części ciała bez nadmiernego obciążania organizmu promieniowaniem. Uważam, że szpital w Lipsku potrzebował takiego urządzenia – dodaje.

Tomograf sfinansowany przez samorząd województwa kosztował prawie 2 miliony złotych. Został zakupiony dzięki unijnemu wsparciu. Urządzenie jest wyposażone w otwór portalowy o szerokości 75 cm zwiększający komfort i poczucie bezpieczeństwa pacjenta. Zapewnia długi zakres skanowania, a dzięki kompaktowym wymiarom konsoli, nie zajmuje dużo miejsca. W ramach projektu zaadaptowane zostało także pomieszczenie, w którym będzie pracował tomograf.

Czytaj też: Tylko doba bez koronawirusa w MSS w Radomiu. Pięć nowych zakażeń w szpitalu na Józefowie 

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone