SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Zdekomunizowano ulicę, której patron nie był komunistą. „To pierwszy dyrektor liceum w Ursusie”

fot. Sylwester Górski/ GFDL

– Odebrano godność patrona ważnemu miejskiemu działaczowi – mówi przewodnicząca Rady Warszawy, zszokowana zmianą nazwy ursuskiej ulicy Józefa Chmiela. Jak mówi Ewa Malinowska – Grupińska, dotychczasowy patron był pierwszym dyrektorem liceum w Ursusie, zatrzymanym przez sowietów i osadzonym więzieniu łomżyńskim.

Nazwy kolejnych stołecznych ulic zmienił w środę wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera, tym samym kończąc proces dekomunizacji w naszym regionie. Łącznie, od początku listopada, dotychczasowych patronów straciło 50 warszawskich dróg i arterii.

Krytyczny wobec działań wojewody jest warszawski samorząd. – Wcześniejsza zmiana patronów 47 ulic bulwersuje, bo została dokonana bez konsultacji z mieszkańcami. Dzisiaj jednak doszło do oczywistej pomyłki – mówi Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady Warszawy. I dodaje, że zdekomunizowany Józef Chmiel nigdy nie był komunistą.

Józef Chmiel, patron ursuskiej ulicy był pedagogiem. Po wybuchu II wojny światowej został aresztowany przez sowietów, przekazany NKWD i osadzony w więzieniu łomżyńskim. Po wyjściu z więzienia wrócił do Warszawy i otworzył pierwsze liceum ogólnokształcące w Ursusie. To właśnie on, zgodnie z uchwałą Rady Narodowej m.st. Warszawy z 1979 roku, jest patronem stołecznej ulicy (źródło). Na kartach historii zapisał się jeszcze jeden Józef Chmiel – działacz komunistyczny, burmistrz Czeladzi oraz dyrektor kopalni w Wałbrzychu, wielokrotnie aresztowany i więziony za działalność komunistyczną (źródło).

– Wątpliwości budzi też dekomunizacja pozostałych dwóch patronów – dodaje Malinowska-Grupińska.

Dekomunizacja w Warszawie

Józefa Chmiela zastąpił ppłk. Wacław Lipiński, Józefa Szymańskiego – Wojciech Ziembiński, a Krystynę Matysiakównę – Władysław Stasiak. Jak podkreślał Zdzisław Sipiera, nowi patroni to osoby godne i zajmujące ważne miejsce w historii Polski i Warszawy.

Wojewoda skrytykował też warszawski samorząd za niewywiązywanie się z obowiązków nałożonych przez ustawę dekomunizacyjną.

Wojewoda mazowiecki zmienił również 53 nazwy ulic w pozostałych częściach Mazowsza (czytaj więcej).

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone