SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Zakażeni lekarze z oddziału zakaźnego w szpitalu w Kozienicach

fot. szpitalkozienice.pl

Czterech lekarzy z oddziału zakaźnego szpitala w Kozienicach ma COVID-19. Na dyżurze pozostał jeden lekarz zakaźnik. Wspiera go kilku medyków z innych oddziałów. Część pacjentów jest wypisywana do domu, część ma być przewieziona do innej lecznicy.

Starosta powiatu kozienickiego Andrzej Jung powiedział w środę, że sytuacja w kozienickim szpitalu jest bardzo trudna. – We wtorek otrzymaliśmy potwierdzenie, że czterech lekarzy z oddziału zakaźnego ma pozytywne wyniki testów na obecność koronawirusa – przekazał starosta. Dodał, że piąty z lekarzy zakaźników, który wciąż czeka na wynik testu, już drugi dzień pełni dyżur na oddziale. Pomagają mu m.in. interniści, których oddelegował do pracy za zakaźnym dyrektor szpitala. – Jedna z lekarek zgłosiła się na ochotnika. To rzadkość, bo lekarze innych specjalności nie garną się do pracy z osobami zarażonymi koronawirusem – zauważył dyrektor szpitala Roman Wysocki.

Problem kadrowy dotyczy też pielęgniarek. Jedna z nich sama zachorowała na COVID-19 i przebywa na oddziale w charakterze pacjentki. Szpital zgłosił też do sanepidu sześć pielęgniarek, które powinny być objęte kwarantanną ze względu na kontakt z zarażonymi lekarzami.

Brak wolnych miejsc w szpitalach

We wtorek na zakaźnym w Kozienicach leczonych było 25 pacjentów ze zdiagnozowanym COVID-19. – W środę część osób, których stan zdrowia na to pozwalał, została wypisana do domu i ich dalsze leczenie prowadzone będzie w warunkach izolacji domowej – powiedział Wysocki. Dodał, że szpital ma natomiast problem z około 15 pacjentami, którzy wymagają dalszej opieki szpitalnej. – Nie możemy dopuścić do sytuacji, że ze względu na brak lekarzy nie będzie miał się kto nimi opiekować – zaznaczył dyrektor szpitala. Dlatego – jak dodał – konieczne będzie przetransportowanie chorych do innej lecznicy.

Najbliższy oddział zakaźny znajduje się w szpitalu w odległym o 40 km Radomiu. Jednak tam – jak powiedziała rzeczniczka Radomskiego Szpitala Specjalistycznego Elżbieta Cieślak, wszystkie miejsca na oddziale zakaźnym były w środę zajęte.

Zgodnie z sugestią służb wojewody mazowieckiego chorzy z kozienickiego szpitala powinni być przetransportowani do szpitala w odległej prawie o 80 km Przysusze. Szpital ten został kilka dni temu decyzją wojewody przekształcony w lecznicę przeznaczoną tylko dla pacjentów z COVID-19. Obecnie placówka jest w fazie przystosowania się do nowych warunków; brakuje jej sprzętu medycznego i specjalistów m.in. zakresu intensywnej terapii.

Czytaj też:

Kozienice. Podejrzana o oszustwa 63-latka ukrywała się przez 15 lat

Sokołów Podlaski. Zakażenia personelu w szpitalu powiatowym

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone