SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

„W RDC była rozgrzewka”. Odliczanie do XVIII Konkursu Chopinowskiego

fot. Pixabay

Odliczanie czas zacząć! Warszawa na trzy tygodnie stanie się stolicą światowej pianistyki. W przyszłą sobotę, 2 października rozpocznie się XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina.

To najważniejsze wydarzenie muzyczne w Polsce i jedno z najważniejszych na świecie – mówi prezes RDC Tadeusz Deszkiewicz. – To już osiemnasta edycja tego konkursu, a przypomnę, że odbywa się on co pięć lat. Niestety tegoroczny jest opóźniony z powodu pandemii. Mam to szczęście,  że obserwuję Konkurs Chopinowski od 1965 roku, kiedy zwyciężyła Martha Argerich, a drugie miejsce zajął tegoroczny juror, Arthur Moreira Lima, wspaniały południowoamerykański pianista – dodaje.

Koncerty uczestników w RDC

Radio dla Ciebie jest jedyną platformą, na której można było słuchać występów tegorocznych uczestników konkursu.

Mieliśmy nosa – mówi Tadeusz Deszkiewicz. – Oprócz tej grupy pianistów, którzy zakwalifikowali się bez wstępnych eliminacji, czyli Piotr Alexewicz, Adam Kałduński, Kamil Pacholec, Szymon Nehring i Piotr Pawlak, wystąpili u nas także inni uczestnicy, którzy po eliminacjach znaleźli się w naszej polskiej czołówce. To Tomasz Marut, Việt Trung Nguyễn, Anna Gorenko, Julia Łozowska, Zuzanna Pietrzak, Aleksandra Świgut, Marcin Wieczorek, Andrzej Wierciński, Maciej Wota i kilka dni temu, w ostatnim wydaniu „Kwarantanny w Hi-Fi”, młodziutka pianistka Aleksandra Dąbek – wymienia.

Występy w „Kwarantannie w Hi-Fi” dla uczestników konkursu to była rozgrzewka – dodaje prezes RDC. – Tak zwany „sparing koncert” to właśnie u nas. Mam wielką satysfakcję, że tak wielu pianistów wystąpiło w naszym cyklu, bo przecież przez ostatni rok było to bodaj jedyne miejsce, gdzie słuchacze mogli się spotkać z muzyką na żywo, bo sale koncertowe były zamknięte – zaznacza.

Koncerty z cyklu „Kwarantanna w Hi-Fi” do posłuchania TUTAJ.

W Radiu dla Ciebie gościliśmy też wielkie gwiazdy – przypomina Tadeusz Deszkiewicz. – Chociażby nestorka polskiej pianistyki Lidia Grychtołówna ale także Marek Drewnowski, wybitni jazzmani Andrzej Jagodzinski, Włodzimierz Nahorny… Wydaje mi się, że cykl zyskał już renomę, a świadczy o tym fakt, że ostatnio dzwonią do nas sami artyści bądź ich agenci z pytaniami, czy mogą wystąpić w naszym cyklu – dodaje.

Trudne wybory

-Będziemy bardzo pilnie śledzić poczynania pianistów – obiecuje Deszkiewicz. – Licząc na to, że znowu, choćby śladem Krystiana Zimermana, na podium znajdzie się polski pianista. Jury ma twardy orzech do zgryzienia, bo w tej chwili pianiści są na tak wysokim poziomie, że trudno będzie wybrać. Rzeczywiście będzie trzeba wybitnych, absolutnie wybitnych pianistów, żeby potrafili rozróżnić takie drobne niuanse w grze i ocenić ich w miarę sprawiedliwie – zaznacza.

Wyniki Konkursu Chopinowskiego w Warszawie potem potwierdzają się w dalszej karierze laureatów – mówi Prezes RDC. – Oczywiście bywały nieporozumienia wśród jurorów, tak jak nieporozumienie związane z nienagrodzeniem Iwo Pogorelića. Wtedy Martha Argerich się obraziła na jurorów i wyjechała z Warszawy. Takie różnice zdań się zdarzają, ale generalnie jest to konkurs, który rzeczywiście daje artystom, którzy znaleźli się w finale, gwarancję światowej kariery – podkreśla.

Codziennie w Radiu dla Ciebie, na naszej stronie, a także w naszych mediach społecznościowych będziemy publikować ciekawostki, anegdoty i najważniejsze informacje związane z Konkursem Chopinowskim.

Czytaj też:

Po raz 20. przyznano Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida [ZOBACZ]

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone