SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

Matura 2021. Jak w tym roku poszło absolwentom z Mazowsza? [WYNIKI]

fot. PAP/Marcin Bielecki

Znamy wyniki matur na Mazowszu. Nasze województwo wypada bardzo dobrze na tle reszty kraju. – Wstępne dane jasno na to wskazują – podkreśla Anna Frenkiel z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie.

SPRAWDŹ WYNIKI MATURY 2021

Maturę zdało ponad 79 procent abiturientów. Dokładnie 79,2, podczas gdy w kraju 74,5 procent – mówi Anna Frenkiel.

Frenkiel porównuje zdawalność przedmiotów, zaczynając od języka polskiego.

94,4, podczas gdy w kraju 93 procent. Matematykę w naszym województwie zdało 83,7 procent, natomiast w kraju 79, więc tutaj już jest istotna różnica. Natomiast język angielski wypadł porównywalnie. Egzamin ten zdało około 94 procent – mówi.

Poprawki zaplanowane są na 24 sierpnia, zatem te wyniki mogą się zmienić. Do powtórkowych egzaminów mogą podejść ci, którzy nie zdali jednego obowiązkowego przedmiotu.

Takie prawo w naszym województwie uzyskało prawie 15 procent. Natomiast więcej niż jeden przedmiot ma niezdanych 5,9 procent zdających. Czyli ci już w tym roku świadectwa dojrzałości nie otrzymają – wyjaśnia.

Osoby, które chcą poprawiać matury, muszą to teraz zgłaszać w szkołach. Mają na to 7 dni.

Matura 2021 w Warszawie

Warszawscy uczniowie świetnie napisali matury. Porównując wstępne dane stołecznych szkół średnich z resztą kraju, różnica jest znaczna.

Warszawa osiąga znacząco wyższe wyniki od całego kraju, ale także województwa. W stolicy zdawalność wynosi 85 proc. W przedmiotach przedstawia się to następująco: język polski – 97 proc., matematyka – 87 proc. i język angielski – 97 proc. Równamy wzwyż – podkreśla Anna Frenkiel z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej.

Matura 2021 w Polsce

– Egzamin w tym roku, wbrew wieszczeniu, że będzie tragedia, katastrofa i nauczanie w pandemii doprowadzi do porażki, wypadł naprawdę dobrze. Maturę ogółem zdało 74,5 proc. wszystkich absolwentów. Kolejne prawie 18 proc. ma jeszcze możliwość przystąpienia do egzaminu poprawkowego, co oznacza, że jeżeli zda ten egzamin, również we wrześniu będzie mogło podejść do rekrutacji drugiego etapu do szkoły wyższej – powiedział Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. – Niespełna 8 proc. maturzystów matury nie zdało – dodał.

Zaznaczył, że najczęściej wybieranym językiem na egzaminie maturalnym był angielski – prawie 95 proc. zdających zdecydowało się na ten język, drugim językiem był niemiecki, trzecim rosyjski.

W tym roku absolwenci mieli możliwość, by nie zdawać egzaminu na poziomie rozszerzonym. Jak podkreślił dyrektor CKE, z tego uprawnienia skorzystało w sumie 15,5 proc. absolwentów, przede wszystkim uczniów techników.

W przypadku absolwentów liceum dużo większy odsetek zdecydował się przystąpić do egzaminów aż z trzech przedmiotów na poziomie rozszerzonym. To prawie 1/3 wszystkich absolwentów liceów – powiedział Smolik.

Licealiści na poziomie rozszerzonym najczęściej wybierali język angielski – 65 proc., matematykę – 28 proc., język polski – 27 proc. Natomiast wśród uczniów techników język angielski wybrało 46 proc., matematykę – 25 proc., geografię – 19 proc.

Smolik przypomniał też, że egzaminy ustne nie były obowiązkowe. Przeprowadzono ich 692, a najpopularniejszy był język angielski.

Dane dotyczą wyników egzaminów maturalnych przeprowadzanych w maju, nie obejmują wyników egzaminów osób, które przystąpiły do egzaminu w czerwcu. Pełne wyniki egzaminu maturalnego ogłoszone będą 10 września.

Dyrektor Smolik zaznaczył, że tegoroczne wyniki matur są lepsze niż miało to miejsce w roku ubiegłym.

Czytaj też:

Przecieki z matur 2021 pod lupą warszawskiej prokuratury

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone