SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Wszystko, co musisz wiedzieć o Profilu Zaufanym – czym jest, jak go założyć i do czego służy

fot. Pexels

– Profil zaufany to pewnego rodzaju darmowy podpis elektroniczny, który służy do kontaktów z administracją, czyli załatwiania spraw urzędowych drogą elektroniczną – mówił w RDC Karol Manys, rzecznik Ministerstwa Cyfryzacji.

Gość audycji wyjaśniał w audycji, czym jest i jak założyć Profil Zaufany. – Tak, jak w normalnym świecie idziemy do urzędu, składamy pismo czy wniosek, które podpisujemy, w świecie elektronicznym też potrzebujemy podpisu. Nie wszyscy korzystają z podpisów elektronicznych, które są płatne i zupełnie nie ma takiej konieczności, bo do załatwiania spraw urzędowych, codziennych, w zupełności wystarczy Profil Zaufany – tłumaczył Manys.

Jak założyć?

Rzecznik podkreślił, że Profil Zaufany to zupełnie darmowe narzędzie, które każdy może założyć w prosty sposób. – Zachęcamy do tego, żeby z tego narzędzia korzystać i załatwiać sprawy urzędowe elektronicznie, bo to oszczędność czasu i wygoda – przekonywał Manys. Wyjaśniał, że są dwie drogi zdobycia Profilu Zaufanego. – Albo robimy to drogą analogową – po założeniu sobie konta musimy udać się do urzędu, gdzie po prostu wyciągamy dowód osobisty, urzędnik sprawdza, czy my to my i aktywuje profil – tłumaczył. Zaznaczył jednak, że w tej chwili nie ma już takiej konieczności – Profil Zaufany można sobie założyć i potwierdzić drogą elektroniczną, bez wychodzenia z domu, z wykorzystaniem serwisów internetowych banków. – W tej chwili sześć banków daje taką możliwość. Wystarczy zalogować się na konto internetowe i znaleźć odpowiednią zakładkę – mówił gość audycji.

Co można załatwić?

Manys zaznaczył, że usługi, z których można skorzystać za pomocą Profilu Zaufanego, są dostępne na terenie całego kraju. – Pracujemy nad tym, aby tych usług było jak najwięcej – dodał. Rzecznik wyjaśniał, że Profil Zaufany jest przydatny zarówno dla zwykłych obywateli, jak i przedsiębiorców. Dzięki Profilowi Zaufanemu można m.in. złożyć wniosek o dowód osobisty czy paszport albo świadczenia socjalne (sprawdź pełną listę usług). Natomiast przedsiębiorcy mogą załatwić różne sprawy urzędowe (dowiedz się więcej).

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone