SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Wspomnienie Jonasza Kofty. „Nigdy nie był zamożny, ale zawsze był wolny”

fot. Wikimedia Commons

– Jonasz był człowiekiem kompletnie pozbawionym zawiści. Ciężko byłoby mu żyć dzisiaj, w tych naszych relacjach, w których dodatkowo rządzi pieniądz. Pamiętam, jaki kiedyś powiedział, że nigdy nie był zamożny, ale zawsze był wolny. To bardzo piękne – mówiła w „Strefie kultury” Jaga Kofta.

28 listopada minie 74. rocznica urodzin Jonasza Kofty – polskiego poety, dramaturga, satyryka, piosenkarza i malarza. Jak przyznała w RDC Jaga Kofta, Jonasz był dziwną osobą, nieprzystającą do rzeczywistości wyobrażanej sobie przez ludzi. – My dawniej żyliśmy w zupełnie innych czasach, przychodziło się do znajomych bez żadnej zapowiedzi, zostawało na noc, wracało do domu po dwóch dniach i nikt nie miał pieniędzy. Każdy sobie radził jak tylko mógł – podkreśliła żona artysty.

Dodała, że przy Jonaszu to było zupełnie inne życie. – Zawsze go za to podziwiałam i zastanawiałam się, z czego on jest stworzony. Jonasz był człowiekiem kompletnie pozbawionym zawiści. Ciężko byłoby mu żyć dzisiaj, w tych naszych relacjach, w których dodatkowo rządzi pieniądz. Pamiętam, jaki kiedyś powiedział, że nigdy nie był zamożny, ale zawsze był wolny. To bardzo piękne – zaznaczyła Kofta.

Czwarty tom

Do tej pory wydano większość dzieł Jonasza Kofty. Ukazały się trzy tomy – dwa z wierszami i piosenkami oraz jeden z utworami scenicznymi i satyrycznymi. Jaga Kofta powiedziała w „Strefie kultury”, że trwają prace nad powstaniem kolejnego tomu.

Staramy się pozbierać materiały do czwartego tomu z utworami scenicznych. Mamy jednak drobny kłopot, ponieważ Jonasz większych rzeczy nigdy nie lubił pisać sam. Staramy się więc dogadać ze współautorami i będziemy to po kolei umieszczać w książce. Możemy się na pewno w przyszłości spodziewać kolejnego tomu z dziełami Jonasza Kofty – zapowiedziała.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone