SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Wścieklizna powraca na Mazowsze. Co to oznacza dla mieszkańców?

fot. Pixabay

Mazowsze walczy z przypadkami wścieklizny. Jest również w Warszawie. Poza stolicą obszar zagrożony wścieklizną obejmuje tereny kilku powiatów, a także Radom.

W Warszawie zagrożenie wścieklizną występuje w dzielnicy Wawer, chodzi o część ograniczoną od północy Mazowieckim Parkiem Krajobrazowym, od zachodu ulicą Kwitnącej Akacji, od południa ulicami Izbicką, Zagórzańską i Złotej Jesieni. Ponadto dzielnica Wesoła – część na północ i południe od ulicy Trakt Brzeski, od północy ograniczony linią kolejową, a od zachodu ulicą I Praskiego Pułku. Z kolei w powiecie mińskim zagrożenie dotyczy dziewięciu gmin – Dębe Wielkie, Halinów, Mińsk Mazowiecki, Siennica, Stanisławów, Latowicz oraz miasta Halinów, Mińsk Mazowiecki i Sulejówek.

Ponadto obszary zagrożone dotyczą również powiatów: otwockiego, garwolińskiego, kozienickiego, radomskiego i zwoleńskiego. Ostatnio na terenie naszego województwa zostało stwierdzonych 40 przypadków wścieklizny – chorowały lisy, sarny, jenot, kot i nietoperz.

Jak rozpoznać wściekliznę i jak postępować?

Wojewódzki lekarz weterynarii Paweł Jakubczak apeluje o ostrożność i wylicza symptomy wścieklizny: – Zwierzęta dzikie przede wszystkim nie boją się ludzi. Inne typowe dla wścieklizny objawy to ślinotok czy światłowstręt.

Jeśli zobaczymy ranne dzikie zwierzę, nie powinniśmy pomagać mu na własną rękę i podchodzić do niego. Z bezpiecznej odległości należy ocenić jego stan i wezwać odpowiednie służby interwencyjne, np. policję, straż miejską lub gminną, albo powiatowego lekarza weterynarii. Zwierzę dzikie, które dostało się na posesję, wróci samo na wolność, należy zostawić mu otwartą bramę.

Lekarz, przypominając o konieczności wezwania służby, przypomina sytuację z regionu radomskiego. – Potrącony na przejściu dla pieszych lis został otoczony przez ludzi i ktoś zaczął mu pomagać. Wtedy zwierzę odwrócił się i pokąsało człowieka. Było wściekłe – mówi Jakubczak.

Na kontakt z dzikimi zwierzętami należy uczulać zwłaszcza dzieci. – Żeby nie dotykały zwłok zwierząt, które mogą znaleźć gdzieś w lesie i nie podchodził do zwierząt, które są ładne, ale wykazują daleko idącą ufność w stosunku do ludzi – tłumaczy Jakubczak.

Jeśli na terenie zagrożonym znaleziony zostanie martwy lis, należy przede wszystkim powiadomić powiatowego lekarza oraz oznakować dla służb miejsce znalezienia martwego zwierzęcia. W przypadku pogryzienia przez dzikie lub gospodarskie zwierzę należy przemyć ranę i skontaktować się z lekarzem. Jeśli nie ma potwierdzenia, że zwierzę było szczepione na wściekliznę, należy się zaszczepić.

Ponadto osoby mieszkające w okolicach lasów powinny również bacznie przyglądać się swoim zwierzętom domowym. – Anormalne zachowania czy stany ogólnego osowienia powinny skłonić do wizyty u lekarza weterynarii – mówi Jakubczak.

Są zakazy

Na terenach zagrożonych prowadzona jest zakrojona na szeroką skalę akcja informacyjna w postaci plakatów. Zakazane jest organizowanie targów, wystaw, konkursów, pokazów z udziałem psów, kotów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę, polowań i odłowów zwierząt łownych, z wyjątkiem odstrzałów sanitarnych dzików oraz polowań indywidualnych bez udziału psów i nagonki, na zasadach określonych przez właściwego terytorialnie powiatowego lekarza weterynarii. Psy, koty i inne zwierzęta gospodarskie, z wyjątkiem jedwabnika morwowego (Bombyx mori) i pszczoły miodnej (Apis mellifera) muszą przebywać na zamkniętych wybiegach. Należy też bezwzględnie zaszczepić przeciwko wściekliźnie psy, zalecane są również szczepienia kotów.

Jak informuje mazowiecki lekarz weterynarii, przy drogach, ścieżkach dla pieszych oraz parkingach, pojawiły się tablice z napisem: „UWAGA OBSZAR ZAGROŻONY WŚCIEKLIZNĄ ZWIERZĄT”.

Akcja szczepienia lisów

Jak przekazał Paweł Jakubczak, głównym rezerwuarem wścieklizny są wolnożyjące lisy. W związku ze stwierdzeniem wścieklizny Wojewódzki Inspektorat Weterynarii z siedzibą w Siedlcach przeprowadził akcję szczepienia lisów. W marcu została wyłożona szczepionka na części terenu powiatu otwockiego, mińskiego i Warszawy. W maju szczepionka została zrzucona z samolotu na terenie powiatów: białobrzeskiego, garwolińskiego, kozienickiego, grójeckiego, mińskiego, otwockiego, nowodworskiego, legionowskiego, piaseczyńskiego, pruszkowskiego, grodziskiego, pułtuskiego, wołomińskiego, wyszkowskiego, warszawskiego zachodniego oraz Warszawy.

W lipcu szczepionka została zrzucona z samolotów na terenie powiatu: Radom, Przysucha, Lipsko, Zwoleń i Przysucha Szydłowiec. – Planowane jest kolejne szczepienie lisów we wrześniu i listopadzie bieżącego roku – przekazał mazowiecki wojewódzki lekarz weterynarii.

Wścieklizna jest jedną z najgroźniejszych chorób odzwierzęcych. Wirus przenosi się głównie poprzez kontakt ze śliną zakażonego zwierzęcia.

Czytaj też:

Kolejny przypadek wścieklizny na Mazowszu – to już piąty w lipcu

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone