SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Wojciech Szewko o puczu w Turcji: nie jest możliwe, żeby Amerykanie o tym nie wiedzieli

fot. RDC

– Departament Stanu USA i CIA informowały, że coś się może wydarzyć przy okazji planowanej czystki w wojsku, która miała mieć miejsce w sierpniu. Być może ten pucz był rozpaczliwą próbą uprzedzenia czystek – powiedział w „Rynku opinii” dr Wojciech Szewko – ekspert ds. polityki międzynarodowej i terroryzmu z Narodowego Centrum Studiów Strategicznych.

W ostatni piątek w Turcji doszło do próby wojskowego zamachu stanu, jak się później okazało, zakończonej niepowodzeniem. Wojsko próbowało przejąć władzę, aby – jak twierdzili puczyści – przywrócić demokratyczny porządek, poprzez obalenie prezydenta prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. Bunt w armii wobec władz cywilnych jest o tyle istotny, że tureckie wojsko to druga siła w NATO

Jak powiedział gość RDC, w Turcji przewroty wojskowe są pewną świecka tradycją. – Ostatni był 36 lat temu i okazał się skuteczny, a ten aktualny już nie. Skutki tego mogą być jednak zdecydowanie poważniejsze niż wszystkich poprzednich. Po pierwsze jest to druga armia NATO. Oglądamy armię, która w przypadku potencjalnego konfliktu z Rosją miałaby flankować od południa Rosję, wiązać ją i na niej opiera się bezpieczeństwo Europy. Tymczasem my widzimy żołnierzy NATO, którzy zachowują się jak żołnierze iraccy, czyli są aresztowani, rozbierani do slipek, chłostani pasami i siedzą skuci w jakichś stodołach. Ta sytuacja bardzo mi przypominała Irak. To coś niepokojącego – zaznaczył Wojciech Szewko.

Dodał, że upokorzenie, którego dokonują różnego rodzaju prawicowe bojówki, oznacza, iż turecka armia nie będzie w najbliższym czasie zdolna do istotnego reagowania. – Jest upokorzona i zdziesiątkowana. Oni mają 359 generałów, a 113 zostało aresztowanych – powiedział.

„Rozpaczliwa próba”

Ekspert ds. polityki międzynarodowej zwrócił uwagę, iż nie jest zwolennikiem teorii spiskowych, ale warto przyjrzeć się niektórym faktom. – Mamy sytuację, kiedy kilka minut po tym, gdy Erdogan wzywa do wyjścia na ulice, z wielu meczetów nadawany jest ten sam komunikat. Takich dziwnych elementów jest bardzo dużo – podkreślił. – Dodatkowo nie jest możliwe, żeby Amerykanie o tym nie wiedzieli – przyznał.

Jak tłumaczył, „Departament Stanu USA i CIA informowały, że coś się może wydarzyć przy okazji planowanej czystki w wojsku, która miała mieć miejsce w sierpniu„. – Być może ten pucz był rozpaczliwą próbą uprzedzenia czystek. Po drugie z bazy Incirlik startowały natowskie samoloty-cysterny, które tankowały F16 puczystów w powietrzu. Szef tej bazy został aresztowany i trwają przeszukania. Pamiętajmy, że tam znajduje się 50 bomb atomowych, to nie jest jakakolwiek baza na końcu świata. W związku z tym wszystkie działania tego typu muszą być w jakikolwiek sposób monitorowane przez wywiad amerykański – mówił w „Rynku opinii” dr Wojciech Szewko.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone