SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Włamywali się do bankomatów metodą „na wybuch”. 15 osób z zarzutami

fot. Pixabay

15 osób zostało oskarżonych o włamania i próby włamań do bankomatów na terenie Warszawy i jej okolic tzw. metodą „na wybuch”. Odpowiedzą też za kradzieże i włamania do mieszkania i biur na terenie całego kraju. Szajka działała w okresie od 2015 do 2017 r.

Jak poinformował PAP rzecznik warszawskiej Prokuratury Okręgowej Łukasz Łapczyński, oskarżeni działali w różnych konfiguracjach, jednak głównym inicjatorem i pomysłodawcą był Paweł K., który do kolejnych „skoków” dobierał sobie wspólników. Ci kontynuowali włamania po jego zatrzymaniu – w marcu 2016 r. – Bankomaty okradali i próbowali okradać tzw. metodą „na wybuch”, czyli poprzez ich detonację – dodał Łapczyński.

Tak – wynika z ustaleń śledztwa – było m.in. 17 lutego 2016 r., w miejscowości Lachtorzew na Mazowszu. Oskarżeni najpierw nawiercili klawiaturę urządzenia, potem wpuścili do bankomatu gaz. Z uszkodzonego bankomatu wyciągnęli ponad 70 tys. zł. Równocześnie uszkodzili towar w sklepie, do którego przylegał bankomat. Cztery inne włamania nie powiodły się, bo bankomaty zostały zbyt słabo uszkodzone.

100 kradzieży

Szajka ma też na swoim koncie ponad 100 kradzieży i kradzieży z włamaniem do mieszkań i biur na terenie całego kraju. – Pięciu oskarżonych dobrowolnie poddało się karom wyznaczonym przez prokuratora. Są to kary bezwzględnego pozbawienia wolności, grzywny oraz obowiązki naprawienia szkody – dodał Łapczyński.

Prokuratura prowadziła śledztwo wspólnie z funkcjonariuszami policji z Wydziału dw. z Terrorem Kryminalnym i Zabójstw Komendy Stołecznej Policji.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone