SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Taksówkarze protestowali w stolicy. Chcą rozszerzenia rządowej pomocy

fot. PAP/Radek Pietruszka

Domagają się zmian w oferowanej przez rząd pomocy w ramach tarczy antykryzysowej. Taksówkarze protestowali w Warszawie, jak piszą – ostatni w takiej formie.

Akcja rozpoczęła się około południa na placu Trzech Krzyży. Na miejscu była policja, która nawoływała do rozejścia się. Kierowcy wystawili swoje bilbordy i transparenty, na których prezentowali postulaty.

Chcemy rozszerzenia tarczy nie tylko na listopad, ale też na inne miesiące oraz końca okresu przejściowego dla ustawy Lex Uber – mówił w rozmowie z RDC Dariusz Chojnowski ze Związku Zawodowego Taksówkarzy „Warszawski Taksówkarz”.

Przewoźnicy przejechali następnie przed siedzibę Ministerstwa Rozwoju. Jak czytamy w opisie wydarzenia na Facebooku, to ostatni taki protest. „Następne będzie pod siedzibą Ubera w sprawie obniżenia prowizji” – napisali organizatorzy.

Poprzedni protest taksówkarzy w Warszawie został zorganizowany pod koniec listopada. W przejeździe z okolic Stadionu Narodowego przed siedzibę Kancelarii Premiera wzięło udział około 300 samochodów. Wówczas manifestacja również dotyczyła oczekiwanego wsparcia kierowców przez rząd.

Niezadowoleni z formy pomocy

Narzędzia pomocowe, jakie zaproponowano w podpisanej przez prezydenta ustawie – tzw tarczy 6.0 – to m.in. zwolnienia z ZUS, świadczenia postojowe (ok. 2 tys. zł miesięcznie), tzw. małe dotacje w wysokości 5 tys. zł czy dofinansowanie miejsc pracy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w kwocie 2 tys. zł. Obejmują one zarówno osoby zatrudniane na podstawie umowy o pracę, jak i osoby zatrudniane na podstawie umowy zlecenia, ale zlecenia, od którego płacone są składki na ubezpieczenia społeczne.

O wsparcie, oprócz taksówkarzy, będą mogły ubiegać się firmy reprezentujące branże: gastronomiczną, kulturalno-rozrywkową (estradową, targową, fotograficzną, filmową, muzealną), sportową (fitness, siłownie, rekreacja, baseny, aquaparki, uzdrowiska), sprzedaży detalicznej (targowiska, bazary), turystyczną (organizatorzy turystyki, hotele i podobne obiekty zakwaterowania, przewodnicy górscy, piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni, rezerwacja biletów), edukacyjną, cateringową, usług pralniczych.

Czytaj też:

Protest taksówkarzy w Warszawie. Przejazd przed Kancelarię Premiera

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone