SŁUCHAJ ONLINE
MENU

„Vivat wszystkie stany!” – spacer w 225. rocznicę Konstytucji 3 Maja

fot. Witia/CC BY-SA 3.0

„Vivat wszystkie stany!” to tytuł historycznego spaceru po Warszawie, który upamiętni 225. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Każdy będzie mógł spotkać króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, księżnę Izabelę Czartoryską, a także wielu przyjaciół majowej konstytucji, m.in. księdza Hugo Kołłątaja.

Uchwalenie Konstytucji 3 Maja to nie tylko przełomowe i jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach Polski, ale również wydarzenie nierozerwalnie związane ze stolicą naszego kraju. Dlatego, jako przewodnicy po Warszawie, mamy możliwość właśnie tego dnia, w 225. rocznicę uchwalenia konstytucji, przedstawić naszym gościom wiele ciekawych historii o powstawaniu majowej ustawy, ale też opowiedzieć o ludziach, którzy ją tworzyli – zachęcał w rozmowie z PAP Tomasz Chodorski z biura Przewodnicy.warszawa.pl, które wspólnie m.in. z Muzeum Historii Polski organizuje spacer.

W inscenizacji wezmą udział historyczne postaci, które przyczyniły się do uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Będą to m.in. ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski, marszałek Sejmu Wielkiego Stanisław Małachowski, książę Józef Poniatowski z księżną Izabelą Czartoryską, którzy pojawią się w towarzystwie dworzan i dwórek. – Obecni będą również ksiądz Hugo Kołłątaj, a także Ignacy Wyssogota Zakrzewski czy Franciszek Barss, którzy należeli do Zgromadzenia Przyjaciół Konstytucji Rządowej. Każda napotkana postać pozwoli nam opowiedzieć o jej udziale w tworzeniu Konstytucji 3 Maja, a także o nastrojach społecznych 1791 roku – dodał Chodorski.

Historyczny spacer

Orszak historyczny wyruszy o godzinie 14.30 z dziedzińca Pałacu Czapskich na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, gdzie przywitają gości prowadzący całą opowieść narrator oraz król Stanisław August i marszałek Małachowski. Podczas przemarszu w kierunku Starego Miasta do orszaku będą dołączać kolejne postaci związane z wydarzeniami majowymi 1791 roku. Kulminacją spaceru będzie odczytanie na dziedzińcu Zamku Królewskiego fragmentów Konstytucji 3 Maja i przemówienia marszałka Małachowskiego. Z Zamku Królewskiego orszak uda się w kierunku Rynku Starego Miasta, gdzie nastąpi zakończenie spaceru.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców Warszawy na to niezwykłe wydarzenie z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Spacer potrwa około dwóch godzin – zachęcał Chodorski.

Spacer po Warszawie w 225. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja współorganizują Przewodnicy.warszawa.pl, Warszawskie Koło Przewodników Miejskich PTTK i Muzeum Historii Polski. Partnerami wydarzenia są również Teatr Narodowy i Dom Spotkań z Historią.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone