SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Pogrzeb Wandy Warskiej. Artystka spoczęła na Powązkach

fot. PAP/Tomasz Gzell

Rodzina, przyjaciele, artyści i wielbiciele jej talentu pożegnali Wandę Warską. Wokalistka jazzowa, kompozytorka i poetka zmarła 6 lipca w Laskach w wieku 89 lat. Uroczystości pogrzebowe miały charakter państwowy. Rozpoczęły się mszą świętą w Kaplicy Matki Boskiej Anielskiej w Laskach.

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński napisał w liście do uczestników pogrzebu, że Wanda Warska pozostanie w naszej pamięci jako wielka dama polskiego jazzu. „W latach 50. została okrzyknięta pierwszą jaskółką jazzu w krakowskiej Piwnicy pod Baranami, gdzie tworzyła niezwykły klimat w szarej, ówczesnej rzeczywistości. Wielkie sukcesy odnosiła podczas międzynarodowego Festiwalu Jazz Jamboree, prezentując co roku nowy, fascynujący program i zachwycając swą sztuką wokalną oddanych jej melomanów”– napisał Piotr Gliński.

Charyzmatyczna idea piękna 

Minister kultury podkreślił, że Wanda Warska była osobą charyzmatyczną, jedną z wielkich postaci kultury polskiej opierających swoją działalność na realizacji idei piękna pod wszelkimi postaciami. „Pozostawiła po sobie ogromny dorobek – który mam nadzieję – będzie źródłem nieustającej inspiracji dla kolejnych pokoleń twórców piosenki poetyckiej” – napisał Piotr Gliński. List odczytała wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka.

Ksiądz Edward Engelbrecht podczas mszy żałobnej podkreślił, że Wanda Warska była niezwykłą artystką i bardzo uduchowioną osobą. – Ona oprócz tej ogromnej kultury muzycznej, malarskiej miała jeszcze ten głębszy nurt, któremu na imię Bóg – mówił ksiądz Engelbrecht. Córka zmarłej artystki Gabriela Kurylewicz dziękowała mamie za poezję, za muzykę, za upór, za waleczność, za ratowanie ruin i otaczanie troską miejsc, zupełnie zapomnianych, zaniedbanych, niechcianych i zamienianie ich w gospodarstwa sztuki.Wanda Warska spoczęła w Katakumbach na Starym Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, gdzie znajduje się grób jej męża, muzyka jazzowego Andrzeja Kurylewicza.

Interpretatorka i autorka pieśni 

Wanda Warska była główną interpretatorką pieśni Andrzeja Kurylewicza, wykonywała także utwory Henryka Mikołaja Góreckiego, Krzysztofa Pendereckiego i Wojciecha Kilara. Była autorką piosenek do tekstów własnych oraz wierszy poetów klasycznych i współczesnych, m.in. Jana Kochanowskiego, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Zygmunta Krasińskiego, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Cypriana Kamila Norwida, Jarosława Iwaszkiewicza, Haliny Poświatowskiej, Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta, Stanisława Wyspiańskiego i Agnieszki Osieckiej. Była autorką i wykonawczynią słynnych wokaliz do filmów takich jak: „Pociąg”, „Pingwin”, „Cyrograf dojrzałości” i „Wszystko na sprzedaż”; skomponowała muzykę do filmu „Karino”.

Wraz z mężem Andrzejem Kurylewiczem założyła w 1965 roku Piwnicę Artystyczną, która najpierw się mieściła na Nowym Świecie 24, a od 1967 roku przy Rynku Starego Miasta w Warszawie. Wanda Warska występowała w Europie, a także na Kubie i w Wenezueli. Za prace twórczą otrzymała wysokie odznaczenia państwowe, m.in. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

W styczniu 2011 podczas uroczystego jubileuszu w uznaniu zasług dla kultury polskiej została odznaczona Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. 12 marca tego roku został a wyróżniona Złotym Fryderykiem za całokształt twórczości w kategorii „Muzyka jazzowa”.

Czytaj też: 

Prawdziwa artystka. Wanda Warska nie żyje, miała 87 lat

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone