SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Tunel POW nie przeszedł odbioru straży pożarnej. Winny wentylator

Tunel POW/fot. Krzysztof Nalewajko/GDDKiA Warszawa/Twitter

Wentylacja w tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy podczas naszych testów nie uzyskała wymaganych parametrów końcowych. Dlatego nasza opinia jest negatywna – poinformował rzecznik mazowieckiej Państwowej Straży Pożarnej brygadier Karol Kierzkowski. Dodał, że jeden z sześciu wentylatorów jest wadliwy.

Od poniedziałku 18 października strażacy prowadzili kontrolę w tunelu na ursynowskim odcinku Południowej Obwodnicy Warszawy. — Testy dotyczyły m.in. systemów wentylacji i wykrywania pożaru – informował wtedy Kierzkowski.

Jeszcze w piątek trwała analiza dokumentacji potrzebnej do wydania opinii ws. bezpieczeństwa przeciwpożarowego w tunelu POW. Jak dowiedziała się Polska Agencja Prasowa, system przeciwpożarowy działał, ale wykryto też drobne uchybienia. Straż pożarna czekała również na uzupełnienie braków w dokumentacji.

Jeden wentylator do naprawy

Dziś rzecznik mazowieckiej Państwowej Straży Pożarnej poinformował o negatywnej decyzji strażaków. – Wynika to głównie z tego, że wentylacja pożarowa, która w razie pożaru miałaby wywiewać wszystkie toksyny, spaliny i dym, nie trzyma parametrów. Jest sześć wentylatorów, z czego jeden jest wadliwy – tłumaczył Kierzkowski.

Podkreślił przy tym, że wszystkie inne elementy dotyczące bezpieczeństwa przeciwpożarowego jak detekcja, klaty dymowe, wyłączniki, dojazdy przeciwpożarowe i zaopatrzenie w wodę działają prawidłowo. – Więc wykonawca musi naprawić ten jeden wentylator – zaznaczył.

Zapewnił, że gdy wadliwy wentylator zostanie naprawiony, strażacy jak najszybciej przeprowadzą ponowne testy. – Nie będą to testy, które trwają kilka dni. Uruchomimy przyspieszoną procedurę, podczas której będziemy się zajmować tylko tą jedną wentylacją i nic więcej nie będziemy sprawdzać – przekazał.

Kiedy ponowna kontrola?

O negatywnej opinii straży pożarnej poinformowała również rzeczniczka warszawskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Małgorzata Tarnowska. – Mimo to, że próby z „gorącym dymem” wyszły pozytywnie, czyli zadziałały systemy bezpieczeństwa, awarii uległ wentylator rezerwowy – podkreśliła.

Po usunięciu usterki przez wykonawcę ponownie zwrócimy się do straży pożarnej o przeprowadzenie kontroli – dodała.

Wcześniej rzeczniczka warszawskiego GDDKiA informowała, że pozytywną opinię dotyczącą tunelu wydał już sanepid. – Kontrolujący nie wnieśli uwag do dokumentacji ani do zrealizowanych robót – mówiła Tarnowska.

Od 22 grudnia 2020 r. kierowcy mają do dyspozycji ponad 15-kilometrowy odcinek Południowej Obwodnicy Warszawy między węzłami Warszawa-Wilanów a Lubelska wraz z nowym mostem na Wiśle. Na trasę można dostać się przez cztery węzły: Warszawa-Wilanów, Wał Miedzeszyński, Patriotów i Lubelska.

Łączny koszt budowy trzech odcinków S2, stanowiących fragment Południowej Obwodnicy Warszawy, to ok. 4,6 mld zł, z czego blisko 1,7 mld zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach programu operacyjnego infrastruktura i środowisko.

Czytaj też:

Tunel POW wciąż bez opinii strażaków. Nie przejdzie odbiorów?

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone