SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Szczegóły uroczystości pogrzebowych założyciela TSA Andrzeja Nowaka

Andrzej Nowak/fot. RDC

Uroczystości pogrzebowe Andrzeja Nowaka, gitarzysty, założyciela zespołów TSA i Złe Psy, odbędą się w piątek 28 stycznia o godz. 11:00 na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. Pogrzeb będzie miał charakter państwowy.

O miejscu i terminie pogrzebu poinformowała w czwartek żona muzyka Justyna na jego fanpage’u na Facebooku.

Andrzej Nowak urodził się 9 kwietnia 1959 r. w Opolu. W 1979 r. założył, wspólnie z basistą Tomaszem Zatwarnickim, heavymetalowy zespół TSA – był to skrót nazwy „Tajne Stowarzyszenie Abstynentów” (która jednak „przetrwała” praktycznie tylko w „Leksykonie Polskiej Muzyki Rozrywkowej” Ryszarda Wolańskiego). Do najbardziej znanych utworów formacji należą „Trzy Zapałki”, „Chodzą Ludzie”, „51”, „Heavy Metal Świat”.

Później Nowak grał wspólnie z Tadeuszem Nalepą oraz Martyną Jakubowicz. W 1999 r. założył rockowy zespół „Złe Psy”. Brał także udział w przedsięwzięciach muzycznych innych artystów, m.in. Krzesimira Dębskiego.

Patriota i muzyk

Był miłośnikiem psów, od lat hodował amerykańskie pitbulteriery. Był też kolekcjonerem militariów i motocykli. W wyborach prezydenckich w 2015 r. poparł Pawła Kukiza.

Zapytany wówczas, czym jest patriotyzm, Andrzej Nowak powiedział: – Tym wszystkim, co masz w sobie i co chcesz dać swojej ojczyźnie – nie tylko w czynach, ale i w słowach, uczuciach i pamięci. Nie wyobrażam sobie uwielbienia dla ojczyzny bez pamięci narodowej, bez znajomości historii i świadomości tego, komu zawdzięczamy to, że tu żyjemy, gramy, stoimy na scenie, możemy jeździć po naszych drogach i mieszkać. Jeśli tego nie wiemy i nie mamy pojęcia o przeszłości, jest to bez sensu. Ci, którzy znają moich rodziców, wiedzą, jak byłem wychowany, od początku. Bóg, honor i ojczyzna to były numery jeden w moim domu, do dziś zresztą są.

Pierwszym wierszem, jakiego się nauczyłem, było „Kto ty jesteś? – Polak mały. – Jaki znak twój? – Orzeł biały”. Historię mojej rodziny wytyczały powstania, w tym listopadowe i styczniowe – dodał.

Andrzej Nowak zmarł 4 stycznia w wieku 62 lat.

Czytaj też:

Zmarł założyciel TSA Andrzej Nowak. Gitarzysta miał 62 lata

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone