Święta Bożego Narodzenia jako próba, papierek lakmusowy relacji międzyludzkich

  • 26.12.2016 17:30

  • Aktualizacja: 14:04 15.08.2022

Wigilia to czas nie tylko spokoju i rodzinnej atmosfery. Nierzadko zdarza się, że spędzamy ten okres w towarzystwie rodziny, znajomych, z którymi od lat pozostajemy w konfliktach, lub po prostu - nie przepadamy za nimi. W jaki sposób nie dać się złapać w kolejną dyskusję i spędzić Boże Narodzenie tak jak wszyscy nam życzyli - w szczęściu i spokoju?
Jak współcześnie rozumiemy słowo „empatia”? Jak może nam pomóc, zwłaszcza w tym szczególnym świątecznym czasie, zrozumieć drugiego człowieka? Jarosław Mikołajewski - poeta, tłumacz, pisarz, były dyrektor Instytutu Kultury Polskiej w Rzymie podkreślił na antenie Radia Dla Ciebie, że istotą człowieczeństwa jest wzajemne zrozumienie.

Święta próbą relacji

Jak powiedział reportażysta, należy doceniać to co nas otacza. - Jeśli jest dobrze, trzeba cieszyć się tym co jest. Święta są tego próbą - dodał. Wyjaśnił, że okres Bożego Narodzenia to papierek lakmusowy sytuacji społecznej. - Jeśli zasiadamy do wigilijnego stołu skonfliktowani, różnice, które już istnieją mogą się pogłębić - powiedział. Ludzie stale szukający konfliktu to często osoby niezrozumiałe i samotne. Nie możemy również zapominać o wyczekiwanym przy stole samotnym wędrowcu - zwłaszcza, że może się okazać, że jest nim ktoś, kto od lat zasiada obok nas.

Wigilijne konflikty

Często zdarza nam się dzielić opłatkiem z osobą o odmiennych poglądach. Jak zachować się w takiej sytuacji? W jaki sposób, pomimo diametralnych różnic spróbować się porozumieć? - Wysłuchiwanie opinii rasistowskich, ksenofobicznych, ogólnie niehumanitarnych przy świątecznym stole to próba charakteru i relacji międzyludzkich. Należy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy warto kontynuować dyskusję, czy może w imię świątecznego spokoju lepiej odpuścić? - powiedział pisarz. Jak podkreślił na antenie RDC, w tych trudnych momentach, należy przede wszystkim wrócić do początku - zobaczyć człowieka w człowieku i z pomocą empatii odnaleźć nić porozumienia.

Źródło:

RDC

Autor:

Anna Ryczkowska