SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Święta Bożego Narodzenia jako próba, papierek lakmusowy relacji międzyludzkich

fot. Pixabay

Wigilia to czas nie tylko spokoju i rodzinnej atmosfery. Nierzadko zdarza się, że spędzamy ten okres w towarzystwie rodziny, znajomych, z którymi od lat pozostajemy w konfliktach, lub po prostu – nie przepadamy za nimi. W jaki sposób nie dać się złapać w kolejną dyskusję i spędzić Boże Narodzenie tak jak wszyscy nam życzyli – w szczęściu i spokoju?

Jak współcześnie rozumiemy słowo „empatia”? Jak może nam pomóc, zwłaszcza w tym szczególnym świątecznym czasie, zrozumieć drugiego człowieka? Jarosław Mikołajewski – poeta, tłumacz, pisarz, były dyrektor Instytutu Kultury Polskiej w Rzymie podkreślił na antenie Radia Dla Ciebie, że istotą człowieczeństwa jest wzajemne zrozumienie.

Święta próbą relacji

Jak powiedział reportażysta, należy doceniać to co nas otacza. – Jeśli jest dobrze, trzeba cieszyć się tym co jest. Święta są tego próbą – dodał. Wyjaśnił, że okres Bożego Narodzenia to papierek lakmusowy sytuacji społecznej. – Jeśli zasiadamy do wigilijnego stołu skonfliktowani, różnice, które już istnieją mogą się pogłębić – powiedział. Ludzie stale szukający konfliktu to często osoby niezrozumiałe i samotne. Nie możemy również zapominać o wyczekiwanym przy stole samotnym wędrowcu – zwłaszcza, że może się okazać, że jest nim ktoś, kto od lat zasiada obok nas.

Wigilijne konflikty

Często zdarza nam się dzielić opłatkiem z osobą o odmiennych poglądach. Jak zachować się w takiej sytuacji? W jaki sposób, pomimo diametralnych różnic spróbować się porozumieć? – Wysłuchiwanie opinii rasistowskich, ksenofobicznych, ogólnie niehumanitarnych przy świątecznym stole to próba charakteru i relacji międzyludzkich. Należy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy warto kontynuować dyskusję, czy może w imię świątecznego spokoju lepiej odpuścić? – powiedział pisarz. Jak podkreślił na antenie RDC, w tych trudnych momentach, należy przede wszystkim wrócić do początku – zobaczyć człowieka w człowieku i z pomocą empatii odnaleźć nić porozumienia.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone