SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Stołeczna policja zatrzymała seryjnego włamywacza-recydywistę

fot. KSP

Policjanci ze Śródmieścia zatrzymali 60-letniego mężczyznę podejrzanego o kilkanaście kradzieży z włamaniem do sklepów i lokali usługowych w centrum Warszawy – powiedział rzecznik śródmiejskiej policji podinsp. Robert Szumiata. Dodał, że mężczyzna za kradzieże i włamania spędził już w więzieniu ponad 20 lat.

Rzecznik śródmiejskich policjantów poinformował, że jakiś czas temu do policjantów zaczęły spływać informacje o kradzieżach z włamaniem do sklepów i lokali w centrum stolicy. – Sprawą zajęli się funkcjonariusze z wydziału do walki z przestępczością przeciwko mieniu – powiedział podinspektor.

To dzięki wykonanym przez nich czynnościom operacyjnym, wstępnym typowaniom osób mogących mieć związek z tymi czynami i wreszcie przeprowadzonym nocnym działaniom, w nocy z piątku na sobotę doszło do zatrzymania 60-latka – tłumaczył policjant.

Złapany na gorącym uczynku

Wskazał, że 60-latek został zatrzymany, gdy próbował włamać się do jednego ze sklepów przy ulicy Karmelickiej. – Mężczyzna zastał obezwładniony i zatrzymany. Znaleziono przy nim przedmioty, które jak sam przyznał, służyły mu do pokonywania zabezpieczeń mechanicznych drzwi i okien – podał.

Sposób działania sprawcy był zawsze bardzo podobny. Jak ustalili policjanci pracujący nad sprawą, mężczyzna typował najpierw sklepy i lokale usługowe pod kątem zabezpieczeń. Unikał tych wyposażonych w alarmy, a starał się wybierać te z tradycyjnymi zabezpieczeniami w zamki mechaniczne. Działał w nocy na przestrzeni stycznia i lutego. Narzędzia służące mu do włamania pozostawiał w pobliskich zaroślach i wracał po nie tuż przed samym włamaniem – wyjawił policjant, dodając, że po wejściu do środka, z reklamówkami na butach i kominiarce na twarzy, szukał kasetek, szuflad lub innych miejsc, w których mogły być przechowywane pieniądze z utargu. – Kradł to, co znalazł, po czym wracał do domu – podkreślił.

Szumiata przekazał, że były sklepy, do których mężczyzna w krótkich odstępach czasu włamał się dwa razy. – Jak ustalili policjanci, 60-latek ma na swoim koncie co najmniej 12 takich przestępstw. Z każdego takiego „włamu” miał średnio 1000 złotych – poinformował.

Tymczasowy areszt 

Mężczyzna po zatrzymaniu usłyszał zarzuty kradzieży z włamaniem. W trakcie przesłuchania okazało się, że za podobne przestępstwa 60-latek spędził już w więzieniu ponad 20 lat.

Decyzją sądu został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące. Za zarzucany czyn może mu grozić do 10 lat więzienia.

Mając na uwadze to, że mężczyzna działał w warunkach recydywy, sąd może za to orzec karę pozbawienia wolności za przypisane sprawcy przestępstwo w wysokości do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę – dodał policjant.

Czytaj też:

 Mógł ukraść dziewięć aut jednego dnia. Złodziej w rękach policji

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone