SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Sprawdzamy jakość powietrza na Mazowszu. Pora na Wyszków i Wołomin

fot. RDC

RDC i Polski Alarm Smogowy badają powietrze na Mazowszu. Wspólnie sprawdzamy, gdzie smog jest realnym zagrożeniem. Przez ostatnie dwa tygodnie nasze urządzenie pracowało w Garwolinie i Mińsku Mazowieckim. Teraz czas na Wyszków i Wołomin.

Sekretarz gminy Wołomin Małgorzata Izdebska przyznaje, że smog daje się we znaki.

Izdebska dodaje, że gmina walczy ze smogiem. Wkrótce instalowane będą czujniki powietrza, a już teraz mieszkańcy mogą otrzymać dotację na wymianę pieców.

Przekroczone normy

Problem w regionie jest poważny, badania w Garwolinie i w Mińsku Mazowieckim pokazały przekroczenie normy o 200 procent – mówi Piotr Siergiej w Polskiego Alarmu Smogowego.

Teraz wyniki trafią w postaci specjalnego raportu do władz gminy.

Wysoka śmiertelność

Smog jest jednym z najgroźniejszych i najbardziej lekceważonych zagrożeń XXI wieku. Europejska Agencja Środowiska podaje, że w 2015 roku w Polsce z powodu zanieczyszczeń powietrza zmarło w Polsce około 48 tys. osób. To ponad 15 razy więcej niż było śmiertelnych ofiar wypadków drogowych. Wysoka śmiertelność pojawiła się również w styczniu ubiegłego roku, gdy cały kraj zmagał się z olbrzymim zanieczyszczeniem powietrza. Generalny Urząd Statystyczny podał, że w styczniu u.r. zmarło o 30 proc. więcej osób niż w latach ubiegłych. Te dane mówią same za siebie. Piotr Siergiej z Warszawy Bez Smogu wyjaśnia, czym jest smog.

Na smog składają się wszystkie „lotne” odpady z naszego codziennego życia. Są to m.in. spaliny samochodowe, nieczystości z fabryk i elektrowni. Przede wszystkim jest to jednak dym z naszych kominów. Coraz więcej osób korzysta z nowoczesnych źródeł ogrzewania domu, między innymi pieców gazowych. Nadal jednak w całej Polsce, jak i na Mazowszu, nie brakuje urządzeń starej generacji, tzw. „kopciuchów”. – Do tego dochodzi korzystanie z niewłaściwego paliwa czy spalanie śmieci. Dlatego smog jest najgroźniejszy wtedy, gdy najbardziej potrzebujemy ciepła – dodaje Siergiej.

Urządzenia, które Warszawa Bez Smogu wraz z RDC zamieściła na dachach w Wyszkowie i Wołominie, pozwalają na bieżąco śledzić poziom zanieczyszczenia w tych miastach. To bardzo dokładny sprzęt, który kalibrowany jest raz w roku. – Pyłomierze działają 24 godziny na dobę przez dwa tygodnie – wyjaśnia Piotr Siergiej i tłumaczy, jak wyglądają te urządzenia.

Ze smogiem walczą nie tylko aktywiści, ale też strażnicy miejscy. Mandat za korzystanie z nielegalnego paliwa może wynosić od 100 do 500 zł, sprawa może być też skierowana do sądu. W związku z uchwałą anty-smogową, która weszła w życie na Mazowszu, już z końcem 2022 roku nielegalne będą wszystkie piece starego typu. Jeśli więc posiadamy taki piec, możemy poszukać informacji na temat możliwości uzyskania dotacji finansowej. Część gmin w regionie już realizuje takie projekty, inne dopiero się do tego przymierzają.

Pyłomierze w Wyszkowie i Wołominie będą działać przez dwa tygodnie. Następnie trafią do kolejnych miast regionu: Warki oraz Góry Kalwarii. Stan powietrza w aktualnie badanych miejscowościach można sprawdzić na stronie Polskiego Alarmu Smogowego oraz na www.rdc.pl.

Czytaj też:

Sprawdzamy jakość powietrza na Mazowszu. Akcja RDC i Warszawy Bez Smogu

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone