SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Od dziś na Mazowszu załamanie pogody. IMGW wydał alert

Śnieg na drogach Warszawy/fot. RDC

Od dziś na całym Mazowszu prognozowane jest załamanie pogody. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedstawił prognozę zagrożeń pierwszego stopnia przed oblodzeniem na drogach dla całego regionu. Alert ma obowiązywać od rana.

IMGW wydał alert pierwszego stopnia dotyczący oblodzenia dla części kraju. Ślisko będzie w województwach: mazowieckim, pomorskim, kujawsko-pomorskim, małopolskim, śląskim i dolnośląskim.

Według prognoz synoptyków z IMGW szczególną ostrożność na drogach i chodnikach w związku z oblodzeniem należy zachować od dzisiejszego poranka. Alert pierwszego stopnia przed oblodzeniem ma obowiązywać od piątku od godz. 7:30 do niedzieli do godz. 7:30. Oznacza to, że temperatura powietrza spadnie poniżej 0 stopni Celsjusza, powodując zamrażanie mokrych nawierzchni dróg i chodników.

Szczegóły dotyczące obszaru objętego ostrzeżeniami TUTAJ.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Zaleca się ostrożność, potrzebę śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Lód, śnieg i deszcz

Jak przekazała Małgorzata Tomczuk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego, na piątek prognozowane jest ochłodzenie i opady śniegu oraz deszczu ze śniegiem. Od południa zacznie napływać chłodne powietrze, które przyniesie ze sobą opady mokrego śniegu i deszczu. Śnieg może padać także w weekend i na początku przyszłego tygodnia. Ponadto w całym kraju będzie zachmurzenie  całkowite, jedynie na północnym zachodzie możliwe są przejaśnienia.

Do piątkowego wieczoru miejscami spaść może do 10 cm śniegu. „Opady te w nocy będą przemieszczać się w kierunku północno-wschodnim, nad Ziemię Świętokrzyską, częściowo Lubelszczyznę, Mazowsze oraz woj. łódzkie po Podlasie” – wymienia IMGW. Jak podkreśla, miejscami będą one intensywne. Lokalnie spadnie do 10 cm śniegu.

„W najbliższy weekend spodziewamy się pierwszych w tym sezonie intensywnych opadów śniegu oraz deszczu ze śniegiem, zrobi się też chłodniej. Uwaga, warunki na drogach mogą być trudne, będzie ślisko” – przekazał w komunikacie dotyczącym warunków meteorologicznych na ten weekend Instytut.

Czytaj też:

IMGW: w weekend intensywne opady śniegu i deszczu ze śniegiem

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone