SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Samochodem do kina. Pomysł na kulturę w czasach epidemii

fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Spektakle, koncerty czy filmy oglądane z kanapy własnego auta. Kina samochodowe – popularna rozrywka XX wieku – przeżywają obecnie swój renesans. Ma to związek z obostrzeniami wprowadzonymi w ramach walki z epidemią koronawirusa.

Pomysł budowy kina samochodowego padł między innymi w Siedlcach. – Oprócz filmów byłyby wyświetlane spektakle i koncerty – mówił gość audycji „Jest sprawa” Rafał Orzełowski – pomysłodawca i działacz społeczny. – Ludzie stęsknili się za kulturą. Wszystkie obiekty w których mogliby się spotykać, są pozamykane. Kino samochodowe daje takie możliwości, że w izolacji, ale jednak wspólnie, jesteśmy w stanie obejrzeć film – dodał.

Kino samochodowe pozwoli spotkać się ludziom w bezpiecznej odległości – tłumaczył Orzełowski. – To kino ma moim zdaniem uzasadnienie. Przez dwa miesiące koronawirus nas zamknął w domach. Myśmy się pozamykali w takich małych własnych płaszczyznach, jednakże każdy z nas ma potrzeby wspólnego bytowania – mówił.

Paweł Truszkowski z siedleckiego urzędu miasta stwierdził natomiast, że pomysł jest przestarzały. – Jest on wyciągnięty z lamusa. W epoce serwisów streamingowych, dostępu online do najnowszych produkcji, uważam, że ten pomysł nie pasuje do obecnych czasów – mówił.

Truszkowski dodał, że samorząd skupia się na wydatkach związanych z pandemią koronawirusa. – Nie mamy pieniędzy na takie pomysły – tłumaczył. – Od kina samochodowego ważniejsze jest utrzymanie miejsc pracy, ponieważ utrzymujemy ponad 100 pracowników. Ważniejsze jest to, żeby im zapewnić byt, żeby to przetrwać, niż wydawać pieniądze na słomiane inwestycje rodem z „Misia” – mówił.

Kina i teatry będą otwarte w czwartym etapie odmrażania gospodarki. Na razie jednak nie wiadomo, kiedy to nastąpi.

Posłuchaj całej audycji: Jest sprawa: Fotel samochodowy zastąpi kinowy? Niepewna przyszłość kinematografii

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone