SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Za nami sesja alternatywnego Parlamentu Dzieci i Młodzieży

fot. RDC

Demokracja i wrażliwość społeczna to główne tematy, jakie były poruszone podczas posiedzenia alternatywnego Parlamentu Dzieci i Młodzieży, który w piątek – w Międzynarodowym Dniu Dziecka – zebrał się w Audytorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego.

W połowie maja Centrum Informacyjne Sejmu poinformowało, że tegoroczny XXIV Sejm Dzieci i Młodzieży, który miał się odbyć jak co roku 1 czerwca, został przeniesiony na wrzesień. – Wszystko z uwagi na trwającą w Sejmie akcję protestacyjną osób niepełnosprawnych, ich rodziców i opiekunów – mówił marszałek Parlamentu Dzieci i Młodzieży Mieszko Czapliński.

W związku z przesunięciem daty SDiM zawiązała się nieformalna grupa, która zorganizowała alternatywne posiedzenie młodzieżowego Sejmu pod zmienioną nazwą – Parlament Dzieci i Młodzieży. Na wniosek koordynatora grupy – jednego z byłych marszałków SDiM, a obecnie sekretarza Nowoczesnej w woj. zachodniopomorskim – Błażeja Papiernika rektor Uniwersytetu Warszawskiego Marcin Pałys wydał zgodę na zorganizowanie alternatywnego posiedzenia 1 czerwca na UW.

Organizatorzy podali w piątek, że w Parlamencie Dzieci i Młodzieży uczestniczyło 400 młodych ludzi – 150-200 to osoby wybrane na 24. kadencję, pozostałe to delegacje młodzieżowych rad miast i sejmików wojewódzkich.

Demokracja i wrażliwość społeczna

Tematami debat były: demokracja, wykluczenie społeczne, wyobcowanie społeczne i wartości humanitarne. – W programie są przemowy gości, a następnie część merytoryczna, która ma się zakończyć głosowaniem nad uchwałą – mówili marszałkowie Konrad Wojtowicz oraz Mieszko Czapliński.

W piątek na UW pojawili się m.in. protestujący do niedawna w Sejmie Jakub Hartwich i Adrian Glinka z opiekunami.

Wydarzenie objęli patronatem m.in. Rzecznik Praw Dziecka i prezydent Warszawy. Partnerami są: Uniwersytet Warszawski, Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju, Fundacja Młodzieży Activis, Stowarzyszenie Projekt: Polska.

„Przygotowania do trwają”

W ubiegłą środę marszałek Sejmu Marek Kuchciński zapewnił na Twitterze posłów Sejmu Dzieci i Młodzieży, że Sejm czeka na ich obrady. „Data obrad została przeniesiona, ale przygotowania do wydarzenia trwają” – zadeklarował.

Jego zdaniem, święto demokracji, jakim jest posiedzenie SDiM, powinno się odbywać w sali plenarnej Sejmu, która – jak zaznaczył – najlepiej oddaje ducha parlamentaryzmu. „Nie dajcie się podzielić, wplątać w bieżącą politykę” – zaapelował Kuchciński do młodych posłów. Zaprosił ich do Sejmu na obrady SDiM na 27 września.

Organizowany od 1994 r.

Sejm Dzieci i Młodzieży zbiera się co roku 1 czerwca w budynku Sejmu. Organizowany od 1994 r. (tegoroczna sesja ma być XXIV) jest przedsięwzięciem edukacyjnym, które ma kształtować postawy obywatelskie, szerzyć wśród młodzieży wiedzę o zasadach funkcjonowania polskiego Sejmu i demokracji parlamentarnej, a od kilku lat także aktywizować młodych ludzi do działania na rzecz ich środowisk lokalnych.

Sejm Dzieci i Młodzieży liczy 460 posłów. Organizacja izby jest wzorowana na procedurach obowiązujących w prawdziwym Sejmie, co ma przybliżać uczestnikom zasady polskiego parlamentaryzmu. Debata plenarna i poprzedzające ją prace komisji odbywają się według wcześniej uchwalonej ordynacji wyborczej oraz Regulaminu Sejmu Dzieci i Młodzieży.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone