SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Rocznica wybuchu w warszawskiej Rotundzie. To już 41 lat

Źródło: media.pkobp.pl

To jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków w Warszawie. Nie tak dawno został ponownie odbudowany. W sobotę minęło 41 lat od wybuchu w Rotundzie.

15 lutego 1979 roku budynek runął, a pod gruzami zginęło 49 osób, rannych było 77 – opowiadał stołeczny przewodnik Michał Kwiatkowski. – Okoł0 12:31 Warszawą wstrząsnął potężny wybuch i Rotunda przestała istnieć. Tak naprawdę nikt nie widział co się dzieje. Wrażenie było olbrzymie, raz, że ścisłe centrum miasta, dwa banknoty i papiery fruwają w powietrzu – dodał.

Wrażenie ogromnej katastrofy spotęgował też trzaskający mróz – powiedział Kwiatkowski. – Była wtedy zima stulecia, na przełomie 1978 i 1979 roku. Nie dość, że przyniosła rekordowe opady śniegu, to mróź był trzaskający, co zresztą było bezpośrednim powodem tej katastrofy – tłumaczył.

W banku znajdowało się wówczas około 170 pracowników i 300 klientów. – Tłum zbiera pieniądze, ludzie organizują się sami, żeby transportować rannych do szpitala. Karetek zaczyna brakować, zostają włączone w akcje ratunkową wozy strażackie, karetki wojskowe, żandarmeria. Po prostu wszystkie ręce na pokład – dodał.

Na początku nie było wiadomo, co było przyczyną wybuchu – powiedział przewodnik. – Poszła oczywiście fama, że to wybuchł gaz, ale Rotunda nie ma podłączenia do gazu. Tam nie ma żadnego przyłącza, żadnej instalacji gazowej. Nawet w planach nie było, a najbliższa idzie Alejami Jerozolimskimi. Okazało się, że to faktycznie była wina tego gazociągu – tłumaczył.

Pobliska instalacja rozszczelniła się, a gaz przedostał do wnętrza Rotundy. Wybuch mogło zainicjować zwarcie w instalacji elektrycznej. Rotundę natychmiast odbudowano jeszcze w tym samym roku. Przez jej zły stan techniczny znów ją rozebrano w 2017, a w ubiegłym budynek otwarto na nowo.

Czytaj też:

Będzie remont Kolumny Zygmunta. „Prace najpewniej w wakacje”

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone