SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Mobbing w DPS-ie w Jedlance? Jest akt oskarżenia przeciwko b. szefowej

Mobbing w Domu Pomocy Społecznej w Jedlance?/fot. Powiat Radomski/Facebook

Psychiczne znęcanie się nad pracownikami i przekroczenie uprawnień zarzuciła w akcie oskarżenia prokuratura b. szefowej DPS w Jedlance k. Radomia. Według śledczych dyrektorka kazała też podwładnym przygotowywać potrawy i ciasta na prymicję jej syna.

Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Radomiu Agnieszka Borkowska poinformowała w środę, że postawione Izabeli L. zarzuty dotyczą okresu od września 2014 r. do maja 2019 r.

Pierwszy z nich jest związany ze znęcaniem psychicznym nad 14 pracownikami Domu Pomocy Społecznej (DPS) w Jedlance. Według śledczych szefowa DPS miała w sposób złośliwy i uporczywy naruszać prawa pracownicze swoich podwładnych. Z ustaleń prokuratury wynika, że Izabela L. poniżała pracowników, używała wobec nich słów powszechnie uznanych za obelżywe.

Znęcanie się nad pracownikami

Ośmieszała ich, zaniżała ich samoocenę poprzez stałe negatywne uwagi lub krytykę, nadmierne kontrolowanie, plotkowanie i rozpowszechnienia niewłaściwych informacji, a także wielokrotne wzywanie na rozmowy, na których zarzucała podwładnym niewłaściwe wykonywanie obowiązków – powiedziała rzeczniczka.

W ocenie śledczych zachowanie Izabeli L. wywołało u pokrzywdzonych poczucie zastraszania i zagrożenia przed zwolnieniem z pracy czy przesunięciem na inne niższe stanowisko służbowe. Za znęcanie nad pracownikami grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Przekroczenie uprawnień

Drugi zarzut dotyczy przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, co zagrożone jest karą do 8 lat więzienia. Izabela L. miała – według prokuratury – zlecać podległym pracownikom wykonywanie w godzinach pracy czynności na swoje prywatne potrzeby. Było to m.in. przyrządzanie potraw, ciast, przygotowywanie ozdób, dekoracji i zaproszeń. – Wypożyczyła też namioty z DPS-u, a następnie zleciła pracownikom tej jednostki przewiezienie ich na swoją posesję i ich rozstawienie na potrzeby prywatnej uroczystości, jaką była prymicja syna – powiedziała prok. Borkowska. Dodała, że szefowa DPS miała też polecić pracownikom DPS wydanie pensjonariuszom przeterminowanych wędlin.

Podejrzana po usłyszeniu zarzutów nie przyznała się do ich popełnienia i odmówiła złożenia wyjaśnień. W ub. tygodniu Prokuratura Rejonowa Radom Zachód skierowała akt oskarżenia w tej sprawie do Sądu Rejonowego w Radomiu.

Dochodzenie po zawiadomieniu nowej pracownicy

W 2019 r. 28 pracowników DPS w Jedlance złożyło na Izabelę L. skargę do starosty powiatowego w Radomiu, w konsekwencji czego rozwiązano z nią umowę o pracę. W tym czasie wpłynęło też zawiadomienie do prokuratury, podpisane przez kilkunastu pracowników.

Obecnie Izabela L. jest kierowniczką Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej (GOPS) w Wierzbicy k. Radomia. W Prokuraturze Rejonowej w Szydłowcu toczy się kolejne dochodzenie w jej sprawie. Chodzi o zawiadomienie złożone przez jedną z pracownic GOPS dotyczące psychicznego znęcania się nad podwładną przez kierowniczkę ośrodka, polegające na poniżaniu, ośmieszaniu, zaniżaniu samooceny, stałych negatywnych uwagach, krytyce, rozpowszechnianiu fałszywych informacji o pracownicy.

Czytaj też:

DPS w Jedlance z mobbingiem? Skargi blisko 30 pracowników

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone