SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Ptasia grypa w okolicach Warszawy. „Może być niebezpieczna dla ludzi”

fot. pixabay

Ptasia grypa w okolicach Warszawy. W ostatnich dniach doszło do śmierci kilku zwierząt na Kanale Żerańskim i na Zalewie Zegrzyńskim. Padły m.in. kaczka, czapla i kilka łabędzi. U jednego z tych ostatnich wykryto wirusa H5N8, co wystraszyło okolicznych mieszkańców.

Taki wirus może być dla nas niebezpieczny – mówi weterynarz prof. Marcin Bańbura. – To zależy wszystko od kombinacji genów, które ten wirus w sobie nosi. Niektóre są niebezpieczne, niektóre nie są niebezpieczne. Niektóre mogą się łatwo przenosić na człowieka, inne się albo w ogóle nie przenoszą, albo się trudno przenoszą. W tej chwili nie ma zbyt wielu danych, które mogłyby jednoznacznie powiedzieć, czy jest niebezpieczna, czy nie – tłumaczy.

Taki wirus przenosi się drogą oddechową, jednak profesor przekonuje, że zwykli spacerowicze nie powinni czuć się zagrożeni.

Na największe niebezpieczeństwo zakażenia tym wirusem narażone są osoby, które pracują w dużych skupiskach prakó, czyli krótko mówiąc w fermach drobiu, gdzie na małej powierzchni stłoczone są tysiące ptaków – wyjaśnia Marcin Bańbura.

Ekspert przestrzega, żeby szczególnie teraz podczas wycieczek nie podchodzić nie tylko do martwych, ale i do żywych ptaków.

Zdrowy łabędź może być niebezpieczny, jeśli kujnie twardym dziobem dziecko w twarz. Więc w ogóle przestrzegałbym przed pozwalaniem dzieciom podchodzenia do dzikich ptaków. W przypadku takiego kujnięcia szansa na zakażenie, nawet jak jest to ptak chory, jest raczej mała – mówi.

Każdy zauważony przypadek martwego zwierzęcia powinniśmy natomiast zgłosić do powiatowego lekarza weterynarii.

Czytaj też:

 Warszawa. Kierowca wjechał na chodnik, jedna osoba nie żyje

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone