SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Nie zabraknie prądu na Mazowszu, ale padł rekord zapotrzebowania

Fot. Pexels

Na Mazowszu nie zabraknie prądu – zapewnia wojewoda Zdzisław Sipiera. We wtorek – w związku z upałami – padł rekord zapotrzebowania na energię elektryczną – poinformowały Polskie Sieci Elektroenergetyczne.

W środę o godz. 13.15 zapotrzebowanie na moc elektryczną w polskim systemie sięgnęło 24 tys. 096 MW i był to rekord w szczycie rannym okresu letniego – poinformowały PSE w czwartkowym komunikacie. Polskie Sieci Elektroenergetyczne – mimo wysokich temperatur – nie przewidują jednak kolejnego, czwartego z kolei rekordu zapotrzebowania na moc elektryczną.

Wieczorem to zapotrzebowanie jest niższe. Bez wątpienia jest to fakt, że nasza gospodarka się rozwija, coraz częściej montujemy wiatraki i klimatyzacje. Tej energii jest potrzeba więcej – tłumaczy rzecznik Polskich Sieci Elektroenergetycznych, Beata Jarosz-Dziekanowska.

Poprzedni rekord padł dzień wcześniej – we wtorek 11 czerwca. Zapotrzebowanie na moc dla rannego szczytu obciążenia okresu letniego wyniosło 23 tys. 718 MW. Według danych PSE wtorkowy rekord był o 38 MW wyższy od poprzedniego, który padł 2 sierpnia 2018 r.

fot. Elektrownia w Kozienicach / źródło: Enea

Utrzymujące się upały mogą wpływać na pracę krajowego systemu energii elektrycznej, na przykład przez występujące lokalnie trudności sieci przesyłowych. Mogą pojawić się też ograniczenia w pracy bloków niektórych elektrowni. W tym roku nie było takiej sytuacji, system pracuje stabilnie. Okres letni zawsze jest jednak wyzwaniem – dodaje rzecznik PSE.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne – operator systemu przesyłowego energii elektrycznej – zapewniają, że Krajowy System Elektroenergetyczny pracuje stabilnie, nie ma problemów bilansowych, a rezerwa mocy dostępna dla operatora jest wystarczająca.

Wojewoda: Mazowsze bezpieczne

Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera zapewnia, że w regionie nie ma zagrożenia blackoutem. Nigdzie na Mazowszu nie powinno zabraknąć prądu, nie powinny też wystąpić przerwy w dostawie energii lub spadek napięcia.

Była ostatnio dość duża projekcja wody na naszym terenie. Rzeki są doposażone w odpowiedniej liczbie metrów sześciennych, a to bardzo ważny komponent pracy elektrowni. Oczywiście, w takich dniach, gdy włączamy więcej wiatraków i klimatyzatorów, jest zagrożenie. Te upały są jednak prognozowane na dni, a nie tygodnie – tłumaczy Sipiera.

Sytuacja energetyczna w regionie jest całodobowo monitorowana przez urzędników. Przy wojewodzie działa specjalne centrum bezpieczeństwa. – Wszystkie informacje spływają do wojewódzkiego centrum zarządzania kryzysowego. Zarówno pod względem bezpieczeństwa, jak i ochrony środowiska – wymienia wojewoda.

W czwartek ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami sięgającymi 34 stopni Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał m.in. dla Mazowsza. Wysokie temperatury spodziewane są także w kolejnych dniach. W piątek w Warszawie, temperatura maksymalna wyniesie około 29 st Celsjusza.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone