SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Prezydent gratuluje pięciu statuetek twórcom „Zimnej wojny”

fot. Łukasz Bąk/materiały prasowe Kino Świat

Prezydent Andrzej Duda pogratulował twórcom „Zimnej Wojny” sukcesu podczas gali Europejskich Nagród Filmowych. Film zdobył pięć statuetek, w tym m.in. dla najlepszego filmu, najlepszego scenarzysty i reżysera, które otrzymał Paweł Pawlikowski i dla najlepszej aktorki, którą otrzymała Joanna Kulig.

Europejskie Nagrody Filmowe za najlepszy film, dla najlepszego scenarzysty, reżysera, dla najlepszej aktorki i dla montażysty roku, powędrowały w nocy z soboty na niedzielę w Sewilii do twórców „Zimnej wojny” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego.

„Zimna wojna”, jeden z tegorocznych faworytów, mogła uzyskać łącznie sześć statuetek – łącznie z przyznaną wcześniej nagrodą dla Jarosława Kamińskiego jako montażysty roku. Paweł Pawlikowski wraz z ekipą, w tym producentkami filmu Ewą Puszczyńską i Tanyą Seghatchian, odebrał najważniejszą statuetkę – za najlepszy europejski film roku.

Pawlikowski doceniony przez kapitułę

Pawlikowski otrzymał także nagrody dla najlepszego reżysera i dla najlepszego scenarzysty. Odebrał także statuetkę w imieniu Joanny Kulig, uznanej za najlepszą europejską aktorkę roku.

Odbierając statuetkę za najlepszy europejski film roku Paweł Pawlikowski podkreślił, że szczególną radość sprawia mu fakt otrzymania nagród od członków Europejskiej Akademii Filmowej. – Na ich głosy nie miały wpływu ani pieniądze, ani kampania reklamowa – powiedział.

Jak zaznaczył reżyser, wszyscy współnominowani z nim w najważniejszej kategorii – Alice Rohrwacher, Matteo Garrone, Ali Abbasi, Lukas Dhont – zrobili unikalne filmy. – Wszystkie je widziałem i kocham. Reżyserzy nie stworzyli ich ze względów komercyjnych, ale dlatego, że naprawdę chcą opowiadać historie. Jestem bardzo podekscytowany, że znalazłem się w ich gronie. Dzięki Bogu, że istnieje takie kino – powiedział.

Gratulacje od Prezydenta Andrzeja Dudy

Prezydent Andrzej Duda pogratulował polskim filmowcom na Twitterze. „Wielkie GRATULACJE dla Pana Pawła Pawlikowskiego i Ekipy, w tym w szczególności Pani Joanny Kulig, za wspaniałe sukcesy w Sewilli! Trzymamy kciuki za Oskary i za Panią Joannę! BRAWO!” – napisał.

„Zimna wojna” to film o miłości dwojga ludzi, którzy nie umieją żyć bez siebie, ale też nie potrafią być razem. Okrzyknięty arcydziełem obraz twórcy nagrodzonego w 2014 r. za „Idę” Oscarem w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny i pięcioma nagrodami EFA to polski kandydat do Oscara, doceniony wcześniej m.in. nagrodą za reżyserię w Cannes oraz Złotymi Lwami na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Minister mówi o zachętach dla twórców

To dobra wiadomość dla polskiej kinematografii – powiedział po ogłoszeniu wyników Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński. Szef resortu liczy na to, że te nagrody będą inspiracją dla kolejnych twórców.

Europejskie Oscary

Europejskie Nagrody Filmowe (European Film Awards) to najważniejsze wyróżnienia na Starym Kontynencie, odpowiednik amerykańskich Oscarów, przyznawane przez ponad trzy tysiące filmowców zrzeszonych w Europejskiej Akademii Filmowej. Zostały wręczone po raz pierwszy w 1988 roku. Statuetkę za najlepszy film otrzymał wówczas Krzysztof Kieślowski za „Krótki film o zabijaniu”. W ostatnich latach nagrody odebrali także m.in. Dorota Kobiela i Hugh Welchman za polsko-brytyjską animację „Twój Vincent” oraz Anna Zamecka za dokument „Komunia”.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone