SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Prezydent do Jerzego Maksymiuka: dziękuję za Pańskie wybitne zasługi

fot. Igor Smirnow/Kancelaria Prezydenta RP

Dziękując za Pańskie wybitne zasługi dla rozwoju życia muzycznego w naszym kraju i za rozsławianie Polski w świecie, składam Panu najserdeczniejsze urodzinowe życzenia – napisał prezydent Andrzej Duda w liście do wybitnego dyrygenta, kompozytora, pianisty Jerzego Maksymiuka, który obchodzi dziś 85. urodziny.

„W dniu Pańskich 85. urodzin proszę o przyjęcie uroczystych życzeń oraz wyrazów najwyższego uznania dla Pana dokonań na polach twórczości artystycznej, animacji kultury oraz popularyzacji muzyki klasycznej” – napisał prezydent.

Znaczenie życia artystycznego w dobie pandemii

„Życzę Panu niesłabnących sił ducha i ciała, radości płynącej z obcowania z wybitnymi dziełami muzycznymi oraz szybkiego powrotu przed dyrygencki pulpit w szczelnie wypełnionych salach koncertowych. Niech obchody dzisiejszego szacownego jubileuszu przyniosą Panu jak najwięcej radości za sprawą bliskich, przyjaciół, współpracowników oraz miłośników Pańskiego talentu” – dodał.

Według prezydenta, „obostrzenia sanitarne związane z obecną pandemią ze szczególną mocą uzmysłowiły nam, jak wielką wartością jest bliski kontakt z drugim człowiekiem – obejmujący także wspólne przeżycia artystyczne”. „Wprawdzie melomani mogą cieszyć się nagraniami tworzącymi Pana znakomitą, bogatą dyskografię, ale jestem pewien, że każdy z nich wybrałby raczej niezapomniane doświadczenie, jakim jest obecność na koncercie orkiestry pod Pańską batutą” – ocenił.

Zasługi dla rozwoju życia muzycznego w Polsce

„Legenda tych występów, podczas których prezentuje Pan porywające interpretacje arcydzieł dawniejszej i współczesnej muzyki klasycznej oraz nowe kompozycje własne, od lat przyciąga tłumy słuchaczy, w tym również kolejne generacje muzyków i krytyków zafascynowanych Pana umiejętnościami” – napisał. Prezydent wyraził ufność w to, „że publiczność w kraju i za granicą nie będzie musiała długo czekać na te ważne muzyczne wydarzenia”. „Niech upragniony przez nas wszystkich powrót do normalnego życia społecznego i kulturalnego pozwoli na nowo cieszyć się kunsztem czołowych polskich wykonawców – wśród których cieszy się Pan szczególną estymą i autorytetem” – podkreślił.

„Dziękując za Pańskie wybitne zasługi dla rozwoju życia muzycznego w naszym kraju i za rozsławianie Polski w świecie, raz jeszcze składam Panu najserdeczniejsze urodzinowe życzenia. Wszystkiego dobrego!” – życzył Duda.

Posłuchaj:

Co słychać?: Jerzy Maksymiuk, Marek Dyżewski i Aleksander Opolski

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone