SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Prapremiera słuchowiska „Stalker Opera”. Znaniecki: to głośny i przewrotny spektakl

fot. RDC

– Mam nadzieję, że to głośny i przewrotny spektakl. Trudno zdefiniować, czy to słuchowisko, prapremiera, pierwsze czytanie czy spektakl – mówił w RDC Michał Znaniecki, reżyser teatralny i operowy, dramaturg, twórca słuchowiska „Stalker Opera”, które w niedzielę było transmitowane na antenie Polskiego Radia RDC.

W niedzielę odbyła się prapremiera scenicznej wersji słuchowiska radiowego autorstwa Michała Znanieckiego, która stanowiła część obchodów 25-lecia pracy twórczej reżysera. Słuchowisko było transmitowane na antenie Radia dla Ciebie,  Radia Kraków i Radia Gdańsk (dowiedz się więcej). – To niesamowita frajda, że można nas usłyszeć wszędzie, na całym świecie. Radio daje największe rozpowszechnienie – mówił w RDC Michał Znaniecki. – Mam nadzieję, że to głośny i przewrotny spektakl. Trudno zdefiniować, czy to słuchowisko, prapremiera, pierwsze czytanie czy spektakl – przyznał. Reżyser wyjaśnił, że tekst „Stalker Opery” jest oparty o serię  monodramów, które napisał przez ostatnie lata.

Stalking

Michał Znaniecki przyznał w rozmowie, że miał do czynienia ze zjawiskiem stalkingu. – Poznałem stalkerów, miałem takie doświadczenie procesowe – mówił. – Mam osobę, która nie może się do mnie zbliżyć na sto metrów, bo taki jest wyrok sądu. Są osoby, które przejmowały moją tożsamość, tatuowały sobie moje nazwisko. Poznałem stalkerów, którzy przyjeżdżali do moich śpiewaków – opowiadał gość audycji. Dodał, że miał szansę z nimi porozmawiać, co ułatwiło mu napisanie tekstu. – To niebezpieczna piguła,bo widzimy emerytkę, która całe życie pracowała w banku i nagle po śmierci męża zaczęła całe swoje życie i energię wkładać w to, żeby za kimś jeździć, kogoś śledzić – mówił Znaniecki.

„Stalker Opera”

Projekt miesza muzykę klasyczną z tekstem dramatycznym. Monolog przeplatany jest utworami z najważniejszego repertuaru operowego: Verdi, Bellini, Puccini, a nawet Moniuszko (jedną ze scen jest uczenie Włocha jak śpiewać polską klasykę). W słuchowisku wystąpią – Ewa Iżykowska – główna bohaterka, aktorka; Marcin Bronikowski – baryton; Ella Sussmanek – pianistka.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone