SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Filmowa pomoc dla twórców z Białorusi. „Powinniśmy coś zrobić”

Filip Marczewski/fot. RDC

W swoim domu nie mieliby szansy opowiedzieć tych trudnych historii. Warszawska Szkoła Filmowa we współpracy z Gdyńską Szkołą Filmową ogłosiły nabór do programu Film Bridge – Belarus. Jak mówił o tej inicjatywie w „Poranku RDC” wykładowca obu szkół Filip Marczewski, celem jest realna pomoc.

Na zgłoszenia czekamy do 27 października. Pomysł jest taki, żeby przez kilka miesięcy najpierw w Warszawie, a potem w Gdyni pracować nad pomysłami młodych, białoruskich twórców. Liczymy na to, że powstanie pewien rodzaj pakietu dla producentów, a my później będziemy chcieli im pomóc dotrzeć do odpowiednich ludzi i pomóc im np. w debiucie – mówił Marczewski.

Udział w kursach jest bezpłatny. Są one przeznaczone dla reżyserów fabularnych i dokumentalnych oraz scenarzystów i operatorów chcących rozpocząć działalność także na polu reżyserii. Osoby ubiegające się o przyjęcie na program muszą mieć obywatelstwo białoruskie i posługiwać się językiem polskim lub angielskim.

Szczegóły projektu

W programie mogą wziąć udział zarówno osoby przed debiutem reżyserskim, jak i twórcy mający na koncie pierwsze własne, pełnometrażowe filmy fabularne lub dokumentalne. Przy selekcji, oprócz dotychczasowego doświadczenia filmowego liczyć się będzie przede wszystkim pomysł na film.

Przez siedem miesięcy – od grudnia 2021 do czerwca 2022 – sześciu młodych twórców będzie pracować nad rozwojem swoich projektów – fabularnych i dokumentalnych – z doświadczonymi polskimi filmowcami.

Program opiera się na zajęciach grupowych, praktycznych warsztatach – oraz indywidualnej pracy nad projektem pod okiem opiekuna. Podczas sesji online i warsztatów stacjonarnych, pod okiem wykładowców Wajda School i Gdyńskiej Szkoły Filmowej, uczestnicy programu będą pracować nad treatmentem, nauczą się pracy z aktorem, zrealizują wybraną scenę ze swojego projektu, którą następnie zmontują i przeanalizują podczas zajęć.

Uczestnicy programu wezmą także udział w realizacji zdjęć do krótkiego projektu dokumentalnego.

Z projektem do producenta

Efektem części fabularnej programu ma być szczegółowo dopracowany treatment lub pierwsza wersja scenariusza filmu fabularnego oraz zrealizowana z aktorami scena z rozwijanego tekstu, tak by każdy z uczestników, kończąc program, miał pakiet, z którym będzie mógł szukać producenta i starać się o realizację swojego projektu.

W przypadku projektu dokumentalnego efektem ma być krótkie ćwiczenie lub krótki film dokumentalny. Zgłoszenia i szczegóły procesu rekrutacyjnego dostępne są TUTAJ.

Posłuchaj całej rozmowy:

Poranek RDC: o programie Film Bridge – Belarus

Czytaj też:

„Żeby nie było śladów” polskim kandydatem do Oscara

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone