SŁUCHAJ ONLINE
MENU

900 litrów od początku istnienia. Terytorialsi oddali krew w Radomiu

Krwiodawcy w mundurach/fot Terytorialsi/Twitter

Jedni dzielili się nią po raz pierwszy, inni są honorowymi dawcami od wielu lat. Rekordzista robi to już przeszło trzy dekady. Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej odpowiedzieli na apel Radomskiego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa – dziś oddawali krew i osocze.

Rozpoczęły się wakacje, a to oznacza, że krwi potrzeba więcej, jej brak zaś jest bardziej dotkliwy – mówi Aneta Słyk-Małysa z radomskiego centrum krwiodawstwa. – Tak naprawdę to potrzebujemy dawców każdej grupy, ale na ten moment najpilniej grup 0 i A – dodaje.

Jak zapewnia zastępca dowódcy VI Mazowieckiej Brygady OT ppłk Roland Waszkowiak, terytorialsi zawsze chętnie służą pomocą. – Od początku istnienia żołnierze szóstej brygady oddali już ponad 900 litrów krwi i osocza. W swojej brygadzie mamy ponad 700 honorowych dawców krwi, niemniej w akcjach krwiodawstwa wzięło już udział ponad dwa tysiące żołnierzy brygady – wylicza.

Plutonowy Jacek Pytlarz to rekordzista. Od 35 lat honorowo oddaje krew i osocze. – Z tego, co liczyłem, mam już 224 litry oddanej krwi, co w przeliczeniu na odznaczenia to 126 litrów pełnej krwi. Krew oddaję od dawna i dalej będę to robił – deklaruje.

Dawcą krwi może być każdy zdrowy dorosły człowiek. Szczegóły zbiórek na miejscu i w terenie można znaleźć na stronach poszczególnych centrów krwiodawstwa.

Czytaj też:

Nowe inkubatory dla noworodków w szpitalu specjalistycznym w Radomiu

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone